Czy terapia w Poradni Zdrowia Psychicznego jest refundowana?

Witam. Od dłuższego czasu borykam się z lękiem, który raz się nasila, raz słabnie. Z tego powodu, po dość długich rozważaniach i czasie, postanowiłam jednak skorzystać z pomocy psychologa (Poradnia Zdrowia Psychicznego). I tu muszę przyznać, że się troszkę rozczarowałam. Wytłumaczyłam na czym polegają moje lęki, po czym uzyskałam odpowiedź - diagnozę: osobowość neurotyczna, leczenie od 1-2 lat, ale niestety NFZ nie finansuje terapii w tej poradni. Zostaje mi teraz albo szukanie terapii kilka kilometrów od mojej miejscowości, albo prywatnie. I tu pojawia się kolejny problem: na prywatna terapię mnie nie stać, a dojazdy to też nie jest wspaniały pomysł - cenowo wychodzi podobnie jak prywatnie. Pani psycholog ewentualnie kilka razy może mnie przyjąć (2-3), ale czy jest w tym sens, skoro nie otrzymam takiej pomocy, jakiej potrzebuję? Chciałabym się dowiedzieć czy faktycznie NFZ nie finansuje terapii w PZP i czy te poradnie, a w zasadzie psycholodzy tam pracujący, udzielają tylko porad? A może miałam pecha i warto szukać dalej? Z tym, że skorzystanie z tej porady było dla mnie stresujące i wątpię, czy odważę się na kolejna próbę.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Rozumiem, że kilkakrotne uzewnętrznianie swoich emocji i uczuć może być dla Pani trudne. Zdarza się jednak tak, że nie od razu udaje nam się znaleźć psychoterapeutę, który będzie nam odpowiadał i którego obdarzymy zaufaniem, a to podstawa prawidłowego kontaktu w terapii.

Poszukując specjalisty może sie Pani spotkać z psychologiem lub psychoterapeutą. Różnica polega na tym, że ten pierwszy udziela jedynie porad i diagnozuje, natomiast psychoteraputa jest specjalistą, który ukończył kilkuletnie szkolenie z danego nurtu psychoterapeutycznego, np. poznawczo-behawioralnego, psychodynamicznego, systemowego.

Większość psychoterapeutów przyjmuje w prywatnych gabinetach. Są jednak placówki, które również udzielają tego typu usług na NFZ. Poszczególne rodzaje psychoterapii różnią się oczywiście sposobem prowadzenia terapii, jak również czasem jej trwania. Najdłużej trwa terapia w oparciu o nurt psychodynamiczny, nawet kilka lat. Warto więc zorientować się, jaki sposób pracy najbardziej Pani odpowiada.

Niestety nie znam Pani miejsca zamieszkania, w związku z tym nie potrafię wskazać miejsc, gdzie może Pani szukać pomocy. Czasami również placówki prywatne mają podpisane umowy z Narodowym Funduszem na niektóre usługi.

Pozdrawiam

Małgorzata Wierzbicka