Czy testy mogły zostać wykonane za wcześnie?

Witam Dziś mija już 8 tygodni od ostatniej miesiączki. Test tydzień temu okazał się negatywny. Chcemy mieć drugie dziecko w związku z tym się nie zabezpieczamy. Ze wzgledu na kwarantannd czekam na wizyte u lekarza. Nie wiem co myśleć. Czy testy mogły być wykonane za wcześnie (równie dobrze mogłam zajśc tydzień czy dwa temu a takze te 8tyg temu)

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli do zapłodnienia doszłoby 6-8 tygodni temu, to niewątpliwie test ciążowy okazałby się pozytywny, a jeżeli nie miesiączkuje Pani od ośmiu tygodni, to prawdopodobnie w tym czasie nie było też owulacji, więc jest mało prawdopodobne, by do zapłodnienia doszło w ostatnich dniach/tygodniach. Oczywiście nie sposób tego wykluczyć na sto procent – w bardzo rzadkich przypadkach dochodzi do tzw. spontanicznej owulacji, która występuje bez miesiączek.

O owulacji może Pani przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-owulacja.

Niemniej brak menstruacji w tym przypadku wymaga niezwłocznej konsultacji ginekologicznej – fizjologiczna długość cyklu maksymalnie może wynosić ok. 42 dni, po tym czasie należy dążyć do ustalenia przyczyny braku krwawienia. Niestety Pani wątpliwości może rozwiać tylko wizyta u ginekologa, ponieważ nie wspomina Pani, jakiej długości ma Pani cykle oraz czy miesiączkowała Pani do tej pory regularnie. Jest to dość istotne, może znacząco ułatwić postawienie diagnozy.

Pod tym adresem odnajdzie Pani więcej cennych informacji na temat zaburzeń cyklu: https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-miesiaczki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.