Zapytaj lekarza

7 4 0 , 7 2 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy to jest jakaś fobia?

Kiedy w pobliżu przebywa ktoś z aparatem fotograficznym, jestem niespokojna, obserwuję tę osobę cały czas, kiedy kieruje we mnie obiektyw wpadam w panikę. Zdarzało mi się reagować agresywnie - domagałam się stanowczo skierowania obiektywu w inną stronę lub wykasowania zdjęcia, jeśli już zostało zrobione. Kamera przeraża mnie tak samo. Unikam spotkań klasowych, imprez integracyjnych, bo tam się robi zdjęcia… Co to jest? Czy ja jestem normalna?

KOBIETA, 46 LAT ponad rok temu

Czym różni się nerwica od innych zaburzeń psychicznych?

Witam!

Lęk towarzyszy każdemu z nas. Jednak u Pani bardzo nasila się w momentach, kiedy pojawia się aparat fotograficzny lub kamera. Unika Pani miejsc i imprez, na których mogłyby znaleźć się tego rodzaju urządzenia. Możliwe, że jest to lęk fobiczny, ponieważ wywołuje go konkretny czynnik. Warto, żeby skonsultowała się Pani w tej sprawie z psychologiem lub psychoterapeutą. Praca ze specjalistą może pozwolić Pani na zmniejszenie dolegliwości lub całkowitą ich eliminację.
W przypadku fobii dobre efekty daje praca z terapeutą oraz BIOFEEDBACK. Metoda ta polega na uczeniu osoby cierpiącej na lęk fobiczny, jak kontrolować swoje reakcje, przez co zmniejsza się odczuwanie lęku. Leczenie tą metodą proponują niektóre gabinety psychologiczne. Informacje na ten temat znajdzie Pani w Internecie. 

Pozdrawiam

Psycholog w Szpitalu Powiatowym w Otwocku na oddziale rehabilitacji neurologicznej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy