Czy to jest objawem padaczki?

Witam. 7 lat temu miałam pierwszy, a 4 lata temu drugi atak padaczkowy. Przyjmowałam leki, padaczki trwałej nie mam. Jednak od jakiegoś czasu stwierdzono u mnie stany lękowe, obecnie czekam na wizytę u psychologa. Martwi mnie póki co sztywnienie kręgosłupa oraz tyłu głowy, ciągle napięcie mięśni, ciarki przechodzące często po plecach, ciężkość w klatce piersiowej, płytki oddech. Mam również wrażenie, że mam za niski puls, bo zazwyczaj jest to ok. 50 uderzeń na minutę. Ciśnienie ok 120/75. Bardzo proszę o informację czy są to objawy nadchodzącego kolejnego ataku padaczkowego czy tak organizm reaguje na stres. Kobieta, 22 lata

Witam! Zaburzenia nerwicowe mogą do złudzenia naśladować objawy różnych chorób somatycznych, w tym także padaczki (są to napady czynnościowe). Czasem napady padaczkowe występują obok czynnościowych - dawniej nazywano ten stan histeroepilepsją i stosowano równocześnie leczenie p/padaczkowe i p/nerwicowe. Bywa, że zbyt pochopnie jest rozpoznana padaczka zamiast nerwicy, leczenie jest zdecydowanie inne. W różnicowaniu tych stanów decydującą rolę odgrywa wideo-EEG, rejestrujące obraz snu badanego i jego zapis EEG przez wiele godzin. Z tego co Pani opisała wnioskuję, że obawy i lęk są głównymi składnikami Pani emocji. Konsultacja psychologiczna lub psychiatryczna - konieczna wydaje się być psychoterapia. Powodzenia W. Łuczkowski.