Czy to mogą być objawy nerwicy u 26-latki?

Dzień dobry. Od jakichś 2 tygodni mam problem w wypróżnianiem. 2 tygodnie temu dostałam 2 dniowej wodnistej biegunki ,lekarz stwierdził wirusa. Ja jestem bardzo znerwicowana osoba ,która wmawia sobie najgorsze choroby ,doszukuje się objawów. Podczas wirusa zaczęłam sobie wmawiać nowotwór jelita. Nie mam żadnych dolegliwości bólowych ,brzuch nie boli przy wypróżnianiu ani przed wypróżnianiem,nie mam krwi,śluzu w stolcu. Zmienila się natomiast konsystencja stolca. Oddając pierwszy stolec jest on zwykle uformowany(zdrowy). Drugi stolec jest już papkowaty.Po pierwszym stolcu zaczynam mieć atak złych myśli ,nakręcam się ,myślę czy zaraz będę miała biegunkę czy nie. Czuję napięcie nerwowe ,serce przyspiesza ,cały czas myślę o tym stolcu no i po jakimś czasie muszę iść go oddać. Czy to moga być objawy nerwicy ? Dodam że lekarz rodzinny dotykał mi brzuch i nie stwierdził żadnych nieprawidłowości. Od tych 2 tygodni nie mogę przestać myśleć ,cały czas się zadręczam. Budzę się w nocy i nie mogę już spać ,zdarzy się że muszę iść skorzystać z toalety(choć potrzeba pójścia do WC nie jest przyczyną wybudzenia).

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

na podstawie opisu wydaje się, że Pani problemy z wypróżnianiem mogą być spowodowane lękiem i napięciem nerwowym. Stres i niepokój mogą wpływać na układ pokarmowy, powodując biegunkę lub zaparcia. W czasie wirusa jelitowego Pani organizm był dodatkowo osłabiony, co mogło pogorszyć jego naturalne mechanizmy regulujące trawienie i wypróżnianie.

Warto podkreślić, że wskazane objawy, nie wskazują na obecność nowotworu jelita. W przypadku takiej dolegliwości często występują również inne objawy, takie jak utrata wagi, krwawienia z odbytu, trudności z wypróżnianiem, bóle brzucha itp.

Zalecamy wizytę u lekarza i jeżeli wszelkie fizyczne przyczyny zostaną wykluczone, może się Pani udać do psychologa, który pomoże uporać się z nerwicą.

Więcej informacji na podany temat znajdzie Pani w artykule, do którego odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/nerwica-zoladka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.