Zapytaj lekarza

7 4 2 , 9 8 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy to mogło być jakieś zatrucie?

Pojawił się u mnie szary stolec o konsystencji błota. Poprzedniego dnia piłam czerwone wino, które zadziałało na mnie zdecydowanie za mocno, jak na ilość, którą wypiłam. Rano wymiotowałam samą wodą. Miałam potworne mdłości i zawroty głowy. Czym mogło to być spowodowane? Czy jest się czym martwić? Może to jakieś zatrucie?
KOBIETA, 24 LAT 11 miesięcy temu

Zbieranie grzybów - zasada szczególnej ostrożności

Grzybobranie ? choć przyjemna czynność, a jeszcze przyjemniejsze konsumowanie grzybów, należy podczas ich zbierania być bardzo ostrożnym. Toksykolog, dr Piotr Burda opowiada o zasadach, których powinien przestrzegać każdy grzybiarz

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

jednorazowe wystąpienie objawów w postaci zmienionego koloru stolce o charakterze biegunkowym oraz mdłości czy wymiotów nie musi oznaczać niczego niepokojącego. Najprawdopodobniej są to skutki zatrucia alkoholowego, nazywanego potocznie kacem. Zatrucie to jest wynikiem zaburzenia w metabolizowaniu spożytego alkoholu. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/zatrucie-alkoholem-etylowym.

Objawy powinny ustąpić z czasem – zależnym od stopnia zatrucia, który z kolei ma związek z wiekiem, wagą, płcią i kondycją zdrowotną człowieka. Warto przyjmować elektrolity i glukozę, wspomóc organizm preparatami witaminowymi oraz dużą ilością wody – czyli przedsięwziąć działania typowe dla leczenia kaca. Przydatne informacje odnajdzie Pani również w tym artykule: https://zywienie.abczdrowie.pl/przyczyny-dwudniowego-kaca-jak-sie-przed-nim-chronic.

Proszę zwrócić uwagę czy szary stolec nie pojawi się ponownie – może on bowiem świadczyć o niedrożności dróg żółciowych. Jeśli objawy nie ustąpią lub się nasilą, proszę niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, warto również rozważyć badania wątroby. Proszę przedyskutować to ze swoim lekarzem z POZ. W tej infografice odnajdzie Pani więcej faktów związanych z metabolizowaniem alkoholu przez wątrobę: https://zywienie.abczdrowie.pl/co-sie-dzieje-w-watrobie-gdy-pijesz-alkohol.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy