Czy to może być endometrioza u 34-latki?

Witam. Mam bóle brzucha oraz odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Często boli mnie głowa i nie zawsze ale odczuwam ból przy współżyciu. Mam też wzdęte jelito i problemy trawienne. Miewam plamienia pomiędzy miesiączką. Ostatnio plamienie było mocno nasilone i trwało aż do 11dnia po moesiączce. Udałam się do lekarza. Po wywiadzie i badaniu lekarz stwierdził że to prawdopodobnie endometrioza. Opis USG; Trzon macicy w przodozgięciu i niejednorodnej echogeniczności mogące sugerować obecność miernej ilości ognisk adenomyosis. Trzon o grubości w dnie do 36mm Endometrium pierwszej fazy o rówmych zarysach 7mm Prawodlowy przebieg kanalu szyjki macicy Prawy jajnik o prawidlowej achostrukturze 36×21 lewy tez o prawidlowej 29x16 Zatoka Dpuglasa wolna. Czekam na cytologie. Lekatz kazal tylko sie obserwowac. Nie stac mnie na prywatne leczenie u specjalisty. Prosze o podpowiedz co oznacza to usg. Czy rzeczywiscoe to moze byc endometrioza?? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

diagnostyka endometriozy to skomplikowany proces, który może wymagać szeregu badań. Ogniska ednometriozy nie zawsze są bowiem widoczne. Oprócz dokładnego wywiadu lekarskiego podczas którego pacjentka opowiada o swoich objawach pomocne jest również szczegółowe badanie ginekologiczne oraz badania obrazowe, takie jak USG, tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny. Czasem konieczne jest badanie z użyciem kontrastu.

Badanie USG w kierunku endometriozy pozwala ocenić położenie jajników oraz wykryć ewentualne zmiany, takie jak torbiele, które w przypadku endometriozy wypełnione są treścią endometralną. Pani wynik badania USG nie świadczy o obecności torbieli – być może z tego też powodu lekarz zalecił po prostu obserwację.

Więcej szczegółowych informacji na temat tej choroby znajdzie Pani w naszym artykule, do lektury którego zachęcamy:

https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-endometrioza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.