Czy to może być objaw nerwicy u 33-latki?

Jak wyjs z nerwicy i czy to napewno nerwica ? Ojawy: Oddychanie jak by ogniem Ataki paniki Sprawdzanie pulsu na szyji Zero checi do jakiejkolwiek pracy Strach orzed byciem samym Sztywnienie szczęki Ucisk w kratani Brak cieszenia sie z zycia Wsluchiwanie sie w organizm . Badania krwi ok , 2 lata temu gastroskopia ok , usg brzucha 2 lata temu ok tomograf piersiowy ok , ekg serca ok , rentgen pluc ok . Jesli to nerwica to jak z tego wyjsc . Ciagle ciezko mi sie oddycha bolą plecy ja wiecznie leżę bo nie mam sily chodzic , wyjscie z domu objawia sie lekiem i atakiem paniki . Co robic jak sobie radzic ? W uk jest brak psychologow a psychotropy przypisują jak chcą . Nie chce brac lekow ale potrzebuje porady jak wyjsc z tego vez lekow jak poczuc sie lepiej i zaczac cieszyc sie zyciem . Wieczny strach ze sie udusze ze mam raka nie pozwala mi na to .

Dzień dobry, opisane przez Panią objawy wskazują na nerwicę z somatyzacjami. To znaczy, że trudności emocjonalne wyrażają się poprzez objawy z ciała, a dodatkowo towarzyszy temu lęk przed śmiertelnym zachorowaniem. Ten lęk jest irracjonalny. To znaczy, jest pozbawiony podstaw medycznych, na co wskazują wyniki badań.
Najskuteczniejszą metodą jest psychoterapia, często skojarzona z farmakoterapią. Często w pierwszej fazie leczenia nerwicy, w przypadku występowania napadów lęku stosuje się leki uspokajające, które działają doraźnie i przynoszą natychmiastową ulgę.
W chwili obecnej wielu psychoterapeutów oferuje konsultacje online. Proszę też zadbać o higienę psychiczną - regularny sen i posiłki, ćwiczenia fizyczne codziennie (chociażby 20 minut yogi). Może Pani sporządzić listę bodźców, które wzmagają uczucie lęku i w miarę możliwości, unikać ich. I odwrotnie - lista rzeczy, które pomagają się uspokoić.

Sytuacja pandemii u wielu Pacjentów powoduje nasilenie objawów, lecz warto zauważyć, że część obaw - o swoje zdrowie, zdrowie najbliższych w tym momencie jest naturalna. I część tych obaw należy po prostu uznać, zaakceptować.

Pozdrawiam serdecznie.