Czy to może być początek schizofrenii?

Witam. Moja córka ma 24 lata. Na początku lipca wyjechała do pracy do Włoch. Tydzień temu wróciła do domu praktycznie całkiem inna kobieta. Nie możemy się dowiedzieć od niej, co tam się stało. Jest bardzo przestraszona, boi się wręcz wszystkiego i nawet na moment nie chce sama zostać w pokoju. Cały czas twierdzi, że jest podglądana i podsłuchiwana i obsesyjnie boi się o bezpieczeństwo najbliższych. Zachowuje się jak małe dziecko, w sensie takim, że cały czas powtarza, żeby ją przytulić, pogłaskać, czuje się taka bezradna. Jedyne co dowiedzieliśmy się to to, że jak się źle czuła, gospodarz podawał jej jakieś tabletki, po których czuła się jeszcze gorzej. Pomimo że już jest tydzień w Polsce, nie możemy jej namówić na wizytę u psychologa lub psychiatry, ponieważ boi się wyjść z domu. Bardzo proszę o pomoc.

ponad rok temu

Szanowni Państwo,

W swoim mailu opisali Państwo bardzo niepokojące objawy, które wymagają niezwłocznej weryfikacji przez lekarza psychiatrę. W tytule maila pytają Państwo "czy to może być początek schizofrenii?". Owszem, może, ale nie musi. Kluczowe znaczenie w tej kwestii ma wiedza dotycząca "tabletek", które znajoma przyjmowała we Włoszech oraz jej przeżyć z tamtego okresu. Czy mogły to być narkotyki lub leki psychotropowe? Czy zdarzyło się wówczas coś dramatycznego, jakaś traumatyczna sytuacja, po której może ona odczuwać lęk przed ludźmi? W tej sytuacji nie powinni Państwo zwlekać, tylko czym prędzej udać się ze znajomą do lekarza psychiatry lub, jeśli trudnością jest wyjście z domu, pomyśleć o wizycie psychiatry w domu, gdyż czekanie na samoistną poprawę może w tym wypadku jedynie pogorszyć jej stan psychiczny.