Czy to może być powód spóźniającej się miesiączki?

Spóźnia mi się okres. Ostatni raz miesiączkę miałam 29października. Miesiączki mam nieregularne. Partner przy stosunku ma zawsze prezerwatywę, która nie pęka i nie zsuwa się. Zawsze dokładnie ją sprawdza. Jeżeli dochodzi do wytrysku, zawsze wyjmuje przed i płyń zostaje w prezerwatywie. Jest 3grudnia a ja nadal nie dostałam miesiączki, chociaż nie było żadnej sytuacji, która mogłaby spowodować zapłodnienie. Przy dniach, w którym mogłam dostać okres bolało mnie podbrzusze jakbym juz tą miesiączkę miała, ale zero krwawienia. Przez 2 dni bolały mnie piersi. Zero mdłości, Zero wymiotów i Zero nudności, (które są objawami ciąży) więc NIE wskazuje na ciążę. W moim życiu jest dużo stresu, nerwów, mam chyba nadciśnienie, może nerwicę, trzęsą mi się dłonie, mam otyłość I stopnia (BMI 32 prawie) - czy przez te czynniki może mi się spóźniać miesiączka? Czy mogę ją stracić i nie dostać miesiączki? Czy powód jest inny?

Dzień dobry

Dla pewności test ciążowy można wykonać. Jednak stres, otyłość i wiele innych czynników również mogą mieć wpływ na cykl menstruacyjny. Nasz układ hormonalny jest bardzo czuły. Jeżeli nie jest Pani w ciąży to cykl mógł wypaść lub okres się mocno spóźni. Nie mniej jednak proszę zadbać o swoje zdrowie. Co do stresu to każdy niestety go ma ale co do diety to z pewnością to Pani ma na nią wpływ.

Teraz nie chce Pani zajść w ciążę ale być może za parę lat będzie się Pani starać o dziecko a nadwaga w tym nie pomaga.

Jestem dietetykiem i mogę pomóc w zgubieniu zbędnych kilogramów. W razie pytań zachęcam do kontaktu: joanna.wasiluk@o2.pl

pozdrawiam

Joanna Wasiluk

Dietetyk

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu. Powodów spóźniającej się miesiączki może być bardzo wiele i nie zawsze ma to związek z zajściem w ciążę. Jeżeli jest Pani pewna, że nie doszło do zapłodnienia, warto poszukać innych przyczyn tego stanu.

Z pytania wynika, że przechodzi Pani właśnie stresujący czas, co także często powoduje zaburzenia okresu. Brak miesiączki może również pojawiać się z wielu innych przyczyn. Czasami jest to wynik nieodpowiedniej diety czy długotrwałego stosowania pewnych leków. Spóźniający się okres występuje również w przebiegu różnych infekcji. Problem ten warto także skonsultować z ginekologiem, aby wykluczyć różne schorzenia w obrębie narządów intymnych. Zdarza się również, że u niektórych kobiet za problemy z miesiączkowaniem odpowiadają zaburzenia hormonalne oraz schorzenia tarczycy. Jeżeli nie robiła Pani dotychczas badań w tym kierunku, dobrym pomysłem będzie wizyta u endokrynologa, który odpowiednio pokieruje Pani diagnostyką i w razie potrzeby - zleci odpowiednie leczenie.

Więcej szczegółowych informacji na temat zaburzeń miesiączkowania – w tym ich możliwych przyczyn znajdzie Pani w artykule opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu

Zachęcamy też do zapoznania się z odpowiedziami ekspertów portalu na pytania o podobnej tematyce:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/spozniajacy-sie-okres-przyczyny

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-sa-przyczyny-spozniania-sie-miesiaczki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.