Szanowna Pani,
Problem, o którym Pani pisze występuje dość często, a wielu młodych rodziców mierzy się z różnymi zachowaniami u swoich dzieci. Każde dziecko jest inne, ma inny charakter i temperament. Jedne dzieci są spokojne, gdzie przesypiają całe noce, potrafią same zająć się sobą, bawić zabawkami. Jednakże istnieje również druga grupa dzieci, które są absorbujące, wymagające, mają lekki sen i nie potrafią nawet na chwilę zająć zabawkami. Takie maleństwa wymagają jeszcze większego skupienia i uwagi ze strony rodzica, a także bliższej obecności. Dziecko, przy którym jest rodzic, gdzie czuje jego bliskość oraz dotyk, staje się spokojniejsze. Mitem jest, że dziecko uczy się noszenia na rękach. Dzieci tego bardzo potrzebują do prawidłowego rozwoju psychosomatycznego oraz emocjonalnego.
Z tego, co Pani opisuje, dziecko wymaga od Pani większej uwagi. Prawdopodobnie, w taki właśnie sposób manifestuje potrzebę bycia przy Pani oraz poczucie bliższego kontaktu. W obecności swojej mamy czuje się bezpieczne i spokojniejsze. Istnieją różne opinie na temat pokazywania dzieciom bajek. Pewnym natomiast jest, że hałas, intensywny dźwięk, kolory, światła mogą powodować u dziecka większe pobudzenie i nadmierną reakcję na bodźce.
Dodatkowo choroba, o której Pani wspomniała, mogła zostawić na pewien czas „ślad” w psychice dziecka, a związane to może być ze złym samopoczuciem oraz odczuwanym bólem podczas przebytej choroby.
Obecna sytuacja powinna się z czasem ustabilizować, a z wiekiem dziecko na pewno będzie stawać się bardziej samodzielne i interesować się nowymi zabawkami, czy czynnościami. Gdyby sytuacja nadal Panią niepokoiła, proponujemy konsultację z lekarzem pediatrą lub ewentualnie z psychologiem dziecięcym. Specjalista pomoże wskazać, w jaki sposób można Pani pomóc.
Podobna tematyka została przedstawiona w poniższych artykułach:
https://portal.abczdrowie.pl/ach-te-emocje-o-zupelnie-normalnych-zachowaniach-dzieci-ktore-bardzo-niepokoja-ich-rodzicow
https://zdrowie.parenting.pl/jak-rozpoznac-chorobe-u-niemowlecia-jesli-nie-placze-jakie-objawy-wymagaja-konsultacji-z-pediatra
https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-integracji-sensorycznej-integracja-sensoryczna-przebieg-przyczyny-objawy-terapia
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy zaburzenia integracji sensorycznej i brak mowy to objawy autyzmu u dzieci? – odpowiada Mgr Aurelia Grzmot-Bilska
- Co oznacza zachowanie i lękliwość u 18-miesięcznego dziecka? – odpowiada Mgr Agata Majda
- Dlaczego dziecko nie chce zjadać posiłków? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Dlaczego mój 8-miesięczny syn krzyczy w nocy? – odpowiada Mgr Aurelia Grzmot-Bilska
- Jak pomóc 28-miesięcznemu dziecku w rozwoju? – odpowiada Mgr Ewa Wójcik
- Czy możliwe, że to przez brak stymulacji rozwoju synek wykazywał objawy autyzmu? – odpowiada Lek. Karina Kachlicka
- Czy dziecko ma Aspergera? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Podejrzenie autyzmu u 16-miesięcznego dziecka – odpowiada Mgr Joanna Marciniak
- Dziwne zachowania 1,5 rocznego dziecka – odpowiada Dr n. med. Jolanta Uchman
- Czy dziecko może mieć autyzm przez oglądanie telewizji? – odpowiada Mgr Agata Majda