Czy to może zwiększyć ryzyko wystąpienia ciąży?

Dzień dobry, biorę tabletki antykoncepcyjne Vixpo od paru lat każdego dnia o godzinie 21. W ostatni wtorek około 1.5 godziny po wzięciu tabletki złapało mnie ostre jednorazowe rozwolnienie, zupełnie wodniste. W związku z tym przyjęłam tabletkę z zapasowego opakowania (nie wiedziałam czy ma znaczenie żeby z zapasowego blistra wziąć tabletkę z tej samej pozycji więc wzięłam pierwszą lepszą, biegunka wystąpiła po tabletce w drugim tygodniu a ja wzięłam zapasową tabletkę z pierwszego tygodnia na blistrze). Następnie w piątek identyczna sytuacja - wodnisty stolec godzinę po zażyciu tabletki i znów wzięłam zapasową z blistra nie patrząc na jej umiejscowienie w danym tygodniu. Czy jeśli się myliłam i mimo tych biegunek pierwsze tabletki wchłonęły się poprawnie z to czy wzięcie w ciągu kilku dni dwa razy podwójnej dawki vixpo może na tyle namieszać w hormonach żeby ryzyko ciąży było większe? I tak mam zamiar używać przez 7 kolejnych dni mechanicznego zabezpieczenie. Dodam że choruje na wzjg i obecnie nie biore na to żadnych leków (czekam na wizytę u lekarza dopiero w tej sprawie) więc wszystkie moje stolce są wodniste, płynne ze względu na chorobę. Nie zdarza mi się w ogóle oddać stolca o stałej konsystencji, jednakże zawsze staram się to "przetrzymać" żeby minęły 4 godziny co najmniej od wzięcia vixpo. Pytanie brzmi, czy wzięcie zbyt dużej dawki vixpo może zwiększyć ryzyko wystąpienia ciąży? Pozdrawiam i dziękuję.
KOBIETA, 27 LAT 3 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

przyjęcie zbyt dużej dawki tabletek Vixpo nie zwiększy prawdopodobieństwa zajścia w ciążę. Może jedynie doprowadzić do nasilenia działań niepożądanych, ale nie będzie to miało nic wspólnego z ewentualnym zapłodnieniem.

Każda różowa tabletka antykoncepcyjna Vixpo zawiera taką samą ilość hormonów. W związku z tym nie ma znaczenia, z którego blistra przyjęła Pani zapasowe tabletki. Ważne, żeby nie były to tabletki placebo, ponieważ te nie zawierają hormonów.

Inne pytania z tej tematyki umieszczamy pod linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dwie-tabletki-antykoncepcyjne-daylette-jednego-dnia,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dwie-tabletki-antykoncepcyjne-jednego-dnia-a-zachowanie-skutecznosci-antykoncepcyjnej,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dwie-tabletki-antykoncepcyjne-jednego-dnia-a-wskazania-do-postepowania.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.