Czy to możliwe, że przez ten stres, mój układ nerwowy jest niespokojny?

Witam, mam 18 lat i przez ostatanie 2/3 miesiące niestety miałam mnóstwo stresu. Egzaminy, szkoła itp. Zaczęły się wtedy u mnie problemy ze snem przerywanym. Zasypiam normalnie ok.21/22, ale budzę się wielokrotnie w nocy. Czuję się później nie wyspana. Teraz czynniki stresogenne praktycznie wszystkie minęły, i mogę powiedzieć że jestem ,,wolna". Mimo to, dalej mam problem z snem przerywanym. Czy to możliwe że przez ten stres z ostatnich miesięcy, mój układ nerwowy jest niespokojny? Czy ten stan sprzed okresu stresowego wróci? Zaznaczam, że nie chcę stosować farmakoterapii.
KOBIETA, 18 LAT 10 miesięcy temu

Nieregularny sen, o którym Pani pisze, oczywiście może być następstwem stresu i długo utrzymującego się napięcia. Układ nerwowy mógł "zapamiętać" ten wzorzec snu, który trwa mimo ograniczenia źródeł stresu. Warto skoncentrować się na higienie snu, technikach relaksacyjnych i ograniczeniu bodźców wieczorami i efekty powinny pojawić się po kilkunastu dniach. Jeśli tak się nie stanie, sugerowałbym problem omówić indywidualnie z psychologiem.