Dlaczego mój sen jest tak niespokojny?

Witam od pewnego czasu zauważyłam że budzę się w nocy cała spocona. Dochodzi do tego krótko sen. Potrafię spać 4 godziny i przy tym poceniu obudzić się wyspana jednak 2 godziny później czuje się zmęczona jakbym nie spała nic. Nadmienię, że nie mam żadnych koszmarów, nie pije kawy, energetyków.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Pani problemy ze snem mogą mieć wiele przyczyn. W pytaniu pisze Pani o tym, że sypia dosyć krótko i nie jest to sen produktywny. Nie budzi się Pani wypoczęta, a wręcz przeciwnie. Ponadto w trakcie nocy pojawiają się zlewne poty, które dodatkowo powodują dyskomfort. Nadmieniła Pani także o tym, że nie stosuje używek, nie ma też koszmarów.

Warto zastanowić się zatem, czy u podłoża Pani problemów nie leży stres w codziennym życiu. Może to, co się dzieje za dnia odbija się na jakości snu. Ponadto nie zaszkodzi także wykonać podstawowe badania laboratoryjne, a w tym: morfologię krwi, poziom hormonów tarczycy czy prób wątrobowych.

Może Pani także spróbować zastosować techniki relaksacyjne, celem odpowiedniego przygotowania się do zaśnięcia. Warto nie oglądać wówczas telewizji, odłożyć na bok telefon czy poczytać. Dodatkowo pomóc mogą kojąca muzyka czy olejki eteryczne, na przykład lawenda, która ma działanie rozluźniające. Zachęcamy zatem do podjęcia kroków w różnych aspektach, aby jednak wypoczynek przynosił lepsze samopoczucie kolejnego dnia. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-snu

https://portal.abczdrowie.pl/problemy-ze-snem

https://portal.abczdrowie.pl/sposoby-na-dobre-samopoczucie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.