Czy to są jakieś skutki uboczne tabletek?

Witam. Tabletki Drovelis biorę dopiero drugi miesiąc. Pierwsze opakowanie było ok, współżyłam raz dodatkowo z prezerwatywa. Krwawienie wystąpiło podczas tabletek placebo. Jednak przy drugi opakowaniu zaczęłam się zle czuć. Często mam mdłości, bardzo dużo sikam (częściej niż zwykle) miewam mdłości i powiększone delikatne piersi. W związku z objawami robiłam testy podczas brania tabletek z drugiego opakowania - oba negatywne. Czy to możliwe by były to skutki uboczne tabletek? Czy jednak może być ciąża i robić kolejny test? Proszę o odpowiedz. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli testy ciążowe wykonywane były co najmniej 14 dni po stosunku, to powinny być wiarygodne. W związku z typowymi objawami ciąży, takimi jak mdłości czy powiększone piersi warto jednak oznaczyć hormon beta-HCG z krwi. Jeśli wynik będzie mniejszy niż 5 mlU/ml, to nie jest Pani w ciąży.

Wymienione objawy mogą również mieć związek z przyjmowanymi tabletkami antykoncepcyjnymi. Do najczęściej zgłaszanych działań niepożądanych tabletek Drovelis należą krwawienia acykliczne, trądzik, bóle głowy i bolesne miesiączkowanie.

Dosyć często występują również nudności, bóle brzucha, zaburzenia nastroju, wahania wagi, zaburzenia libido czy dolegliwości bólowe piersi. Jeśli więc ciąża zostanie wykluczona, a wymienione przez Panią objawy nadal będą się utrzymywać, to proszę porozmawiać z ginekologiem o zmianie tabletek na inne.

Poniżej znajdują się odpowiedzi na podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/skutki-uboczne-tabletek-antykoncepcyjnych, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-po-pierwszej-tabletce-antykoncepcyjnej-moga-pojawic-sie-juz-skutki-uboczne, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-sa-skutki-uboczne-stosowania-tabletek-antykoncepcyjnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.