czy to złe samopoczucie oznacza nawrót choroby?

Witam mam na imię Klaudia mam 22lata jestem w 4 miesiącu ciąży od roku choruje na nerwice miałam bardzo dużo objawów tej choroby przez kolatania serca wysoki puls dyskomfort pod językiem po grzybicę jamy ustnej. Uczeszczalam na psychoterapię brałam leki od psychiatry mój stan znacznie się poprawił ale gdy zaszlam w ciążę musiałam leki odstawić i przez jakiś czas było W porządku nie pomijając tego że oczywiście miałam od czasu do czasu czarne myśli... I po dwóch miesiącach od odstawienia leków i zaprzestania chodzenia na psychoterapię po nadmiernym stresie boli mnie w klatce piersiowej i mam ucisk czy to może być powrót choroby???

Witam, powinna Pani kontynuować psychoterapię, ale przede wszystkim przyswoić sobie tzw. trening autogenny wg. Schultza.
Ta umiejętność pozwoli Pani kontrolować stres - który jak sama Pani napisała ma niekorzystny wpływ na Pani stan.
Może psychoterapeuta albo jakiś psycholog jest w stanie Panią tego nauczyć. Jeżeli nie to niech Pan spróbuje skontaktować się ze mną przez skype.
Pozdrawiam

Witam Panią,
Rozumiem, że odstawiła Pani leki, ponieważ obecnie
nie jest wskazane stosowanie środków farmakologicznych.
Zastanawia mnie, dlaczego przestała Pani uczęszczać
na psychoterapię.
Tak, to może być nawrót zaburzeń nerwicowych.
W czasie ciąży, z powodu zmian hormonalnych
zachodzących w Pani organizmie, może Pani odczuwać
nasilenie objawów nerwicowych.
Poza tym może Pani bardziej odczuwać obniżenie nastroju,
skrajne emocje, zmęczenie, poczucie ciągłego
zagrożenia, poczucie niepokoju, napięcia, stresu, lęków,
ataki paniki itp.
Zdarza się, że ciąża może sprzyjać rozwojowi zaburzeń
nerwicowych.
To wszystko może mieć niekorzystny wpływ na Pani
zdrowie i samopoczucie, a także ma zdrowie płodu.
Może też przyczynić się do przedwczesnego porodu.
Poza tym, jeżeli nie wyleczy Pani zaburzeń nerwicowych,
to po porodzie będzie Pani miała trudności
w sprawowaniu właściwej opieki nad dzieckiem.
Dlatego dla dobra Pani i dziecka konieczne
jest niezwłoczne podjęcie psychoterapii.
Zachęcam Panią do kontynuowania psychoterapii.
Terapeuta pomoże Pani odzyskać spokój, równowagę
wewnętrzną i wypracować umiejętności radzenia sobie
ze stresem.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl