Czy trzustka wróci do pierwotnego stanu?

Witam. Przeszłem ozt w formie łagodnej 4 dni wtym 2 dni głodówki w szpitalu na 5 dzień wypisali mnie. Moje pytanie brzmi czy trzustka w 100procentach powróci do stanu z przed zapalenia? I czy będę np raz w miesiącu np siąść z żoną i wypić sobie wieczorem przed tv z 3 4 drinki

Dzień dobry,

W świetle aktualnych doniesień naukowych istnieją dowody, które wskazują, że trzustka ma pewne możliwości regeneracji. Oznacza to, że można mieć nadzieję na znaczną poprawę czynności metabolicznych i trawiennych wraz z upływem czasu od przebycia ostrego zapalenia trzustki. Warto podkreślić, że większość pacjentów po przebyciu łagodnej postaci ostrego zapalenia trzustki z reguły powraca już po kilku tygodniach zupełnie do zdrowia pod warunkiem wyeliminowania czynnika wywołującego chorobę, w tym przypadku alkoholu, bądź kamicy żółciowej. Należy mieć na uwadze, iż postępowanie żywieniowe w okresie rekonwalescencji ma kluczowe znaczenie dla uzyskania pełnej sprawności czynnościowej narządu. W okresie zdrowienia po przebytej łagodnej postaci ostrego zapalenia trzustki dochodzi się stopniowo do sposobu odżywiania, który w pełni zaspokaja zapotrzebowanie organizmu pacjenta na energię i składniki odżywcze. Jeżeli po okresie rekonwalescencji zdecyduje się Pan powrócić do okazjonalnej konsumpcji alkoholu należy być bardzo ostrożnym i uważnie się obserwować. W przypadku gdy pojawią się niepokojące dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego być może najlepszym wyborem będzie rezygnacja ze spożycia napojów alkoholowych i odnalezienie przyjemności w innej aktywności, która będzie służyć Pańskiej kondycji zdrowotnej.

Z wyrazami szacunku,
Mgr Mateusz Durbas
Dietetyk Kliniczny i Sportowy
https://mateuszdurbas.pl/
https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/
https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl