Czy u dziecka może wystąpić kompleks elektry?

Czy to prawda, że u dzieci w wieku 3-6 lat występuje tzw. kompleks elektry, Edypa ? Czy występuje to u każdego dziecka i jak sobie z tym radzić ? Czy należy to ignorować ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w psychologii istnieje takie zjawisko, jak kompleks Elektry oraz kompleks Edypa. Związane jest ono z rozwojem psychoseksualnym dzieci polegającym na fascynacji rodzicem odmiennej płci. Tak więc w przypadku kompleksu Elektry dziewczynki zaczynają się interesować własnym ojcem, a w kompleksie Edypa chłopcy odczuwają pociąg do własnej matki.

Przywiązanie do rodzica, który jest odmiennej płci występuje z jednoczesną niechęcią do rodzica tej samej płci. Dziewczynka więc zaczyna odczuwać zazdrość i niechęć wobec matki, a chłopiec zazdrosny jest o ojca. Wszystko dlatego, że rodzic o tej samej płci staje się niejako rywalem i konkurencją.

Faza ta występuje u dzieci, choć każde z nich przechodzi ją na swój sposób. Jeśli relacja między rodzicami a dzieckiem jest zdrowa, to dziecko przejdzie ten okres w odpowiedni sposób i pogodzi się z tym, że rodzice są parą, a ono owocem ich miłości. Wówczas swoje uczucia zacznie przejawiać wobec rówieśników. Aby tak się stało należy przedstawić dziecku hierarchię oraz postawić mu granicę z jednoczesnym zachowaniem szacunku. W żadnym wypadku nie wolno dziecko wyśmiewać, potępiać ani karać z powodu naturalnych instynktów.

Obie sytuacje zostały opisane w naszych artykułach. Zachęcamy do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-kompleks-edypa oraz https://portal.abczdrowie.pl/kompleks-elektry-na-czym-polega.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.