Dlaczego dziecko przed snem ma wizje?

Dziecko w wieku około 9-13 lat "widzi" na jawie w ciemnościach nocy jak dwie osoby się kłócą zrzucając na siebie meble, telewizor itp. Nie słyszy dźwięków, ale przeszywa je okropne uczucie towarzyszące zawsze kiedy ta scenka jest "odgrywana". Zdarzyło się to kilka razy tuż przed zaśnięciem, trudno powiedzieć ile.

Ono wie, że jest to wytwór wyobraźni, że to się nie dzieje naprawdę i tego się boi. Niezrozumiałego. Dziecko pochodzi z rodziny patologicznej, gdzie ojciec dziecka jest alkoholikiem - tyranem, znęcającym się nad matką i rodzeństwem dziecka na jego oczach, a matka jest osobą nadopiekuńczą w stosunku do swoich dzieci. Dziecko jest płci męskiej.

Witam!

Dziecko, o którym Pan pisze jest w bardzo trudnej sytuacji. To, co widzi na codzień w domu wpływa bardzo silnie na jego psychikę. Stąd też biorą się "wizje". Emocje i przeżycia są tak silne, że wizualizują się wieczorami. Wieczór jest czasem, kiedy lęki narastają i odczuwa się pewien dyskomfort związany z zapadającą ciemnością.

Widok ojca znęcającego się nad rodziną i bezradnej matki jest traumatycznym przeżyciem dla każdego człowieka, a w szczególności dla dziecka. Dziecko ufa rodzicom, jest niejako skazane na ich opiekę i pomoc. Przemoc domowa zaburza wykształcone schematy i powoduje powstanie deficytów oraz wad rozwojowych. Takie przeżycia pozostawiają ślad w dalszym życiu. Nie da się wymazać przeszłości i ona będzie wracać do takiej osoby.

Należałoby jak najszybciej podjąć działania mające na celu poprawę struktury rodzinnej - terapia odwykowa i dla sprawców przemocy dla ojca, terapia dla współuzależnionych dla matki oraz objęcie opieką psychologiczną dzieci. Można wtedy zmniejszyć szkody psychiczne, jakich doświadczają dzieci i poprawić strukturę rodzinną.

Pozdrawiam