Czy uczucie świądu pod skórą może być wynikiem stresu?

Mam nerwice serca plus agorafobia przez 2 lata był spokój teraz mam dużo stresów w domu problemy z mężem. Jest w domu w weekend wtedy przy nerwach zaczyna swedziec mnie klatka piersiowa te uczucia miałam. Już kiedyś przy nerwicy. Do tego dochodzi mocny świąd jakby w pod skórą brzucha. Gdy się drapie zaczyna robić się gorąco. Zdążą się przy nerwach tachykardia. Objawy nerwicy miałam często po parę tyg mimo że stres ustepowal. Czy możliwe uczucia świądu pod skórą brzucha i klatki piersiowej są wynikiem stresu?? Z reguły zdarza się to właśnie kiedy mąż jest w domu i jest sprzeczka. Częsty ból pleców z jednej strony też występuje taki piekacy tępy. Swędzi pod paznokciami i napinaja mi się mięśnie kończyn

Dzień dobry,
Oczywiście nie mogę w tym miejscu stawiać diagnozy, ale uczucie świądu może mieć podłoże nerwicowe. Doradzałabym Pani psychoterapię poznawczo - behawioralną, która mogłaby się okazać skuteczna w przypadku opisanych dolegliwości. Terapeuta pomógłby m.in. w pracy nad ciałem i nauczyłby Panią różnych form relaksacji. Polecam także książkę "Lęk i fobia. Praktyczny podręcznik dla osób z zaburzeniami lękowymi" Edmund J. Bourne, Wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiego. W podręczniku tym opracowane są m.in. techniki relaksacyjne np. trening autogenny Schulza, relaksacja progresywna Jacobsona. Mam nadzieję, że uda się Pani wkrótce do specjalisty i zacznie następować poprawa.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psychologkulczycka.pl/