Czy potrzebuję konsulatacji psychologicznej?

Czy poradzę sobie z tym sama? Jak tak to jak mogę sobie z tym poradzić? Witam. Jestem dziewczyną, która za niedługo kończy 18 lat. Od wielu lat męczę się z ogromnym stresem wywołanym przez szkołę oraz rówieśników. Od małego żyłam z różnymi lękami tu przed ogniem,tu przed połknięciem leków. Ale już od paru lat utrzymuje się w mojej głowie jeden lęk. Boję się każdego dnia że zwymiotuje, cały czas o tym myślę, po czym od razu histeryzuje i mam myśli a co sie stanie jak zwymiotuje... Nie wiem co z tym zrobić, czy da się z tym w jakikolwiek sposób poradzić samemu? Czy przy takim czymś jest potrzebna wizyta u psychologa?

Dzień dobry,
Najprawdopodobniej cierpi Pani na emetofobię i w związku z tym, że objawy utrzymują się tak długo doradzałabym konsultację ze specjalistą. Polecam w przypadku tego typu trudności psychoterapię poznawczo - behawioralną, która jest najskuteczniejsza w leczeniu fobii. Książka nie zastąpi oczywiście terapii, ale w ramach psychoedukacji i autoterapii polecam także "Lęk i fobia. Praktyczny podręcznik dla osób z zaburzeniami lękowymi" Edmund J. Bourne, Wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiego. Mam nadzieję, że terapia przyniesie szybko efekty i tym bardziej zachęcam do wizyty u specjalisty.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog - kulczycka.pl/