Czy w podanej sytuacji zasadna jest wizyta u psychiatry?

Mam 23 lata. Miałamw życiu dwa epizody depresyjne, leczone citalopramem i mirtazapiną. Kilka lat uczęszczałam na terapię, potem miałam przerwę i znowu wróciłam na terapię, u tej samej terapeutki. Niestety od jakiegoś czasu nie potrafię efektywnie uczestniczyc w terapii, ciągle odkładam trudne tematy na później bo czuje się zmęczona i nie na siłach. Ciągle biegam po lekarzach i rb sb mnóstwo badań bo panicznie boję sie o swoje zdrowie. Straciłam większość zainteresowań, lęk o zdrowie przesłania mi dosłownie wszystko. Parę miesięcy temu straciłam ciążę, co zaostrzylo moje objawy, zwłaszcza lęk o zdrowie. Chce sobie pomóc uczestnicząc w terapii, ale nie wiem co mogłabym zrobić, żeby poprawić swoją efektywność. Czy zasadna byłaby wizyta u psychiatry? Wiele razy zbieralam się do tego by spytać o to moja terapeutke, ale jakoś nie mogę.

Dzień dobry, z napisanego przez Panią powyżej listu wynika, że Pani stan zdrowia się pogarsza mimo powrotu na psychoterapię. Zastanawiam mnie fakt, że trudno Pani zapytać swoją terapeutkę o to, czy skonsultować się z psychiatrą. Skąd te obawy? Czy w tej terapii czuje się Pani bezpiecznie i otrzymuje pomoc? Czy chce Pani ją kontynuować u tej osoby? W ostatnim czasie przeżyła Pani wiele trudnych chwil, które mają wpływ na Pani samopoczucie. Strata ciąży to bardzo trudne doświadczenie, które wymaga przepracowania żałoby po dziecku, oczekiwanym macierzyństwie. Naturalny wydaje się wtedy lęk o własne zdrowie i życie. Na tym etapie może warto skonsultować się z innym psychoterapeutą, bo być może z jakiegoś powodu trudno Pani rozmawiać o ważnych dla Pani rzeczach z obecną terapeutką.
Pozdrawiam, Tomasz Kościelny, psychoterapeuta psychodynamiczny. Pracuje indywidualnie, z parami, małżeństwami i grupami w gabinetach w Warszawie oraz poprzez Skype, tel. 692 13 99 40, tkoscielny@interia.pl, http://subteno.warszawa.pl