Czy warto zakupić już z taką wadą okulary?

Witam, mam pytanie odnośnie do tego, czy warto kupować okulary czy nie. Mam małą wadę. Prawe oko jest bez żadnej wady, a na lewym natomiast mam -0,75. Stąd też moje pytanie: czy warto zakupić już z taką wadą okulary? Słyszałam opinię, że lepiej nie kupować, jak ma się taką wadę, że może się pogorszyć jeszcze wzrok, bo nie będzie sam się już wysilał, tylko będą okulary. Czy np. dobrze kupić, a nosić tylko przed komputerem? Ogólnie jak patrzę, to nie mam tak, żebym widziała zniekształcony obraz czy coś, dopiero jak zasłonię, to dobre oko, to lekko mam zamazane, ale nie w dużym stopniu. Proszę o radę!

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przy małej krótkowzroczności w jednym oku, w zasadzie nie czuje Pani potrzeby noszenia okularów. Progresja wady zależy od wielu czynników, między innymi od wieku.

Niekorygowanie wady powoduje jednak, że zdrowe oko jest obciążane zwiększonym wysiłkiem, co może spowodować w przyszłości pojawienie się krótkowzroczności również i w nim. Więc należałoby je odciążyć, przynajmniej w momencie najintensywniejszej pracy. Czyli okulary lub soczewka kontaktowa, która jest bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku krótkowzroczności w jednym oku.

Pozdrawiam