Czy występują skutki uboczne po zaprzestaniu brania tabletek antykoncepcyjnych?

Witam, dwa lata temu zaczęłam brać tabl. brałam przez pół roku potem miałam pół roku również przerwy. teraz brałam przez rok i znowu chcę zrobić przerwę. (1) Po pierwszym zaprzestaniu nie miałam żadnych niepokojących odczuć. jednak teraz naszły mnie obawy, gdyż skończę krwawienie, po ostatnim blistrze, na samym początku sesji. Mogę odczuwać wtedy jakiś dyskomfort manualny, problemy z koncentracją, zaburzenia jakiegoś rodzaju??? (2)Boję się także, że następna miesiączka będzie bolesna i b. obfita, a również wypada w okresie sesji. Zawsze miałam je nieregularnie więc może dostane ja z opóźnieniem, jednak gdyby nie wolałbym się upewnić. (3) I ostanie pytanie, czy powrót do tabl. za rok będzie dobrym wyborem??? W mojej rodzinie często towarzyszył rak, miałam robione więc markery, gdzie nie wykryto genu rakotwórczego, aczkolwiek lekarz onkolog polecił bym co 2 lata robiła 1 rok przerwy. Ja zaś uznałam że po czasie, w jakim będę brała tabletki, odpowiednio będę robiła takie same długościowo przerwy. Co na ten temat sadzi wykwalifikowany lekarz??? Lepiej brać tabl. ciągle przez 5 lat czy jednak można robić co rok przerwy i nie wpłynie to na mój stan zdrowia. Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź;]

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych może towarzyszyć szereg skutków ubocznych, których nie jesteśmy w stanie do końca przewidzieć, każda kobieta reaguje nieco inaczej na taki "zawahanie" hormonalne i w innym tempie powraca do równowagi. Najczęstszymi skutkami ubocznymi po odstawieniu tabletek są nieregularności cyklu oraz nudności i inne zaburzenia ze strony układu pokarmowego.

Trudno przewidzieć kiedy wypadnie pierwsza miesiączka po odstawieniu tabletek, ale wypadnie ona raczej w innym terminie niż planowany.

Co do wyboru metody antykoncepcyjnej, to musi on należeć do Pani. Wpływ antykoncepcji na ryzyko pojawiania się raka piersi został udowodniony. W Pani przypadku historia raka w rodzinie jest dodatkowym czynnikiem ryzyka. Wykonanie badania markerów genetycznych jest ważne, ale negatywnie zweryfikowało ono jedynie pewne konkretne mechanizmy dziedziczenia skłonności do raka piersi. W tym sensie nie można kategorycznie stwierdzić, że nie jest Pani genetycznie obciążona skłonnością do tego nowotworu. Kolejnym czynnikiem ryzyka jest stosowanie antykoncepcji w młodym wieku (wnioskuję, że jest Pani studentką). Wydaje mi się, że dla ryzyka rozwinięcia się raka piersi nie tyle istotne są przerwy w stosowaniu antykoncepcji czy ich brak, co raczej długość czasu, w którym syntetyczne hormony są dostarczane do organizmu. Choć warto by było skonfrontować tą opinię z doświadczonym onkologiem. Na Pani miejscu zdecydowałabym się na inną metodę antykoncepcji.

Pozdrawiam serdecznie!