Czy z CHAD mogę wychowywać dzieci?

Witam. Leczę się psychiatrycznie od ponad 10 lat. Zaczęło się od depresji. Inne diagnozy to schizofrenia i choroba afektywna dwubiegunowa. Obecnie stan zdrowia jest od kilku lat w remisji. Aktualnie staram się wraz z mężem o opiekę nad dziećmi,które są w rodzinie zastępczej.Moje pytanie brzmi: Czy z taką historią choroby będę w stanie wychowywać dzieci? Mam obawy i chciałabym je rozwiać. Proszę o odpowiedź.

Dzień Dobry Pani,

Trudno jest odpowiedzieć jednoznacznie na Pani pytanie.

Obecnie jest Pani od kilku lat w remisji.
Jest Pani w stanie zapanować nad chorobą dzięki opiece zdrowotnej, lekom, terapii oraz samodyscyplinie i świadomości choroby, jak również wsparciu rodziny.

Z tego, co Pani napisała, wnioskuję, że Pani mąż wyraża aktywne zaangażowanie w opiece nad dziećmi oraz byłby dla Pani odpowiednim wsparciem- co byłoby "na tak".

Pomocne byłoby podjęcie przez Panią psychoterapii, która pomogłaby Pani bardziej zrozumieć siebie, swoje reakcje.

Przeważającą opinię na ten temat miałby Pani lekarz prowadzący, który zna Panią.

Życzę pani dobrej decyzji,
Irena Mielnik-Madej

Witam, proponuję aby skorzystała Pani z pomocy psychologa i terapii oraz konsultacji psychiatrycznej, grupy wsparcia. Odpowiedź na pytanie czy będzie Pani w stanie wychować dzieci zależy od wielu czynników. Podstawą jest utrzymania dobrego stanu zdrowia, dbanie o utrzymanie właściwego trybu życia. Przyjmowania regularnie leków, wizyt u lekarza, dostosowania sposobu funkcjonowania do swoich możliwości.
Przesyłam ciekawy link:
http://drogadosiebie.pl/choroba_afektywna_dwubiegunowa/pacjent_a_choroba/jak_sobie_radzic_z_choroba/jak_zyc_z_choroba_afektywna_dwubiegunowa/
Pozdrawiam serdecznie