Czy z urojeń można się wyleczyć? [PORADA EKSPERTA]

Biore proszki przeciwurojeniowe mam je brac rok czasu . Czy z urojen mozna sie wyleczyc ? Czy one wracaja po odstawieniu proszkow jak to wyglada ?

Witam! Urojenia są objawem chorobowym występującym w różnych chorobach. Jeżeli jest możliwość wyleczenia choroby, w której są opisywane objawy, to możemy mówić o wyleczeniu. Są jednak choroby, których aktualnie nie jesteśmy w stanie całkowicie wyleczyć i wówczas możemy mówić o "wyleczeniu urojeń", przy uzyskaniu remisji z likwidacją objawów wytwórczych. Jednak zawsze jest zagrożenie nawrotem choroby, razem z urojeniami. Najczęściej dochodzi do nawrotów po zbyt pochopnym zaniechaniu leczenia - jest to sytuacja dość częsta, ponieważ w poważniejszych psychozach jednym z objawów jest brak poczucia choroby, a w związku z tym dochodzi do odstawienia leczenia. Pacjentów przeraża dość często perspektywa wieloletniego, a czasem dożywotniego przyjmowania leków. Co ciekawe przy cukrzycy czy innym niedoborowym schorzeniu somatycznym, jakoś jesteśmy w stanie to przełknąć. Tu nie ma zbyt prostych perspektyw. Przy pierwszym rzucie określonych psychoz zalecane jest przyjmowanie leków prze 1-2 lata, przy drugim rzucie wskazanie jest wydłużenie tego okresu do 5 lat. Oczywiście są to tylko zalecenia i nikt nie daje żadnych gwarancji. Powodzenia W. Łuczkowski.