Czy zabiegi laserowe pogorszyły stan skóry?

W tym roku rozpoczęłam proces usuwania blizn potrądzikowych laserem frakcyjnym. Trądzik był już wyleczony, po ponad 3 latach od zakończenia kuracji izotkiem nie było żadnych problemów. Niestety od wykonania pierwszego zabiegu na mojej twarzy cały czas pojawiają się nowe wypryski i skóra wygląda gorzej niż wcześniej. Czy jest możliwe że zabieg laserowy spowodował nawrót trądziku?
KOBIETA, 23 LAT 11 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

laser frakcyjny jest jednym z wielu dostępnych zabiegów stosowanych w celu redukcji blizn potrądzikowych. Zabieg ten ma na celu poprawę struktury skóry i redukcję blizn, korzystając z kontrolowanych uszkodzeń laserowych, które stymulują proces gojenia i produkcji kolagenu.

W niektórych przypadkach, zwłaszcza bezpośrednio po zabiegu, skóra może reagować na działanie lasera i mogą pojawić się niewielkie stany zapalne, zaczerwienienie, lub obrzęk. Te objawy jednak ustępują w ciągu kilku dni lub tygodni.

Tymczasowy zaostrzenie wyprysków może być spowodowane np. poprzez stosowanie kremów regeneracyjnych, czy przez samooczyszczanie skóry po zabiegu. Jeżeli problem nawróci, zalecamy konsultacje u dermatologa.

Więcej informacji na podany temat znajdzie Pani w materiale, do którego odsyłam poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-mam-nawrot-tradziku-po-laserze

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Dzień dobry,

nie ma jednoznacznej odpowiedzi na Pani pytanie. Zabieg laserem frakcyjnym może spowodować czasowe pogorszenie, jednak jest to uzależnione od wyglądu skóry przed zabiegiem. Trądzik jest bardzo złożoną chorobą skóry, której nawrót może być spowodowany przez wiele czynników. Bardzo często stosowana jest kuracja podtrzymująca lub w niektórych przypadkach konieczny jest powrót do leczenia aby uniknąć powstania nowych blizn. Z tego względu zachęcam do odbycia konsultacji ze specjalistą zajmującym się tego typu problemami skórnymi. Zachęcam do zapoznania się z artykułem na naszym blogu, który opisuje zagadnienia związane z zabiegiem laserem frakcyjnym https://www.arsestetica.pl/blog/laser-frakcyjny-przebieg-zabiegu-i-efekty-dzialania/ .

Gdyby pojawiły się dodatkowe pytania pozostaję do dyspozycji drogą mailową: ptomaszyk@arsestetica.pl

Patrycja Tomaszyk

mgr kosmetologii bioestetycznej

Ars Estetica Klinika Medycyny Estetycznej i Laseroterapii

Oddział w Warszawie

ul. Jaktorowska 5/U1 I tel. +48 22 26 60 876 I mail: warszawa@arsestetica.pl

Oddział we Wrocławiu

ul. Powstańców Śląskich 56a/2 I tel. +48 71 70 70 993 I mail: wroclaw@arsestetica.pl