Czy zachowanie męża to już przemoc psychiczna?

Witam. Jestem mężatką. Od jakiegoś czasu moje małżeństwo się zmieniło. Mąż ciągle się że mnie śmieje, krytykuje, obraźliwie wyzywa,takze przy dzieciach. Druga sprawa to aspekt seksualności. Mąż uważa że nasze problemy są związane z niewystarczającym pozyciem. Wszystkie nasze rozmowy wiążą się z seksem... Do tego dochodzi szantaż... "Zrobię coś jeśli ty zrobisz coś dla mnie w luzku..." Zastanawiam się czy to już przemoc psychiczna bo szasami czuje się jak prostytutka skrzyżowana z marna gosposia...

Przemoc psychiczna to jeden z modeli toksycznych związków, które ranią i niszczą nie tylko małżonków, ale także dzieci.
Pojawia się agresja słowna i bezustanna krytyka – krzyk, niesłuszne oskarżenia, przedrzeźnianie, wyzwiska, obelgi, inwektywy, uszczypliwe aluzje, wulgaryzmy.Toksyczny małżonek okazuje pogardę, lekceważy partnera, poniża przy ludziach, przerywa rozmowy telefoniczne, nie szanuje wysiłku, pracy ani opinii partnera życiowego.
Atmosfera terroru wynika też z prześladowania, śledzenia partnera, otwierania prywatnej korespondencji, kontroli rozmów telefonicznych, publicznego zawstydzania małżonka.
Toksyczni partnerzy zaprzeczają często swoim agresywnym zachowaniom, wmawiając ofiarom, że to one sprowokowały ich do agresji. Jeśli chodzi o współżycie seksualne i szantaż emocjonalny, to jest on widoczny wtedy, kiedy jedna ze stron skłania drugą do form współżycia przez nią nieakceptowanych albo zachowań, na które nie ma ochoty. Przemoc emocjonalna ma wywołać poczucie winy – odmawiasz, więc mnie krzywdzisz. Obarczanie winą tylko jednej strony jest jednak nie fair i w niczym nie pomaga – na brak seksu zapracowują zwykle obie strony. Odmowa seksu na zasadzie kary lub późniejszej nagrody też jest nadużyciem. Osoba, która odmawia lub unika seksu, w tym obszarze związku ma władzę. Radzę szczerze porozmawiać z mężem, terapia rodzinna bardzo może Państwu pomóc. Pozdrawiam i życzę powodzenia.