Przemoc emocjonalną definiuje się najczęściej jako wywieranie wpływu na zachowanie, myśli i stan fizyczny osoby bez jej zgody przy użyciu środków komunikacji interpersonalnej. Typowe formy znęcania się psychicznego obejmują groźby, molestowanie psychiczne i obelgi. Przemoc to nie tylko wykorzystywanie fizycznej przewagi nad drugim człowiekiem, zniewolenie, molestowanie seksualne i bicie. To także psychiczne znęcanie się w postaci obelg, upokorzeń, wyzwisk i urągania godności osobistej. Najczęściej przemocy domowej ulegają kobiety i dzieci jako najsłabsze ogniwa systemu rodzinnego.
Przemoc psychiczna to jeden z modeli toksycznych związków, które ranią i niszczą nie tylko małżonków, ale także dzieci.
Pojawia się agresja słowna i bezustanna krytyka – krzyk, niesłuszne oskarżenia, przedrzeźnianie, wyzwiska, obelgi, inwektywy, uszczypliwe aluzje, wulgaryzmy.Toksyczny małżonek okazuje pogardę, lekceważy partnera, poniża przy ludziach, przerywa rozmowy telefoniczne, nie szanuje wysiłku, pracy ani opinii partnera życiowego.
Atmosfera terroru wynika też z prześladowania, śledzenia partnera, otwierania prywatnej korespondencji, kontroli rozmów telefonicznych, publicznego zawstydzania małżonka.
Toksyczni partnerzy zaprzeczają często swoim agresywnym zachowaniom, wmawiając ofiarom, że to one sprowokowały ich do agresji. Jeśli chodzi o współżycie seksualne i szantaż emocjonalny, to jest on widoczny wtedy, kiedy jedna ze stron skłania drugą do form współżycia przez nią nieakceptowanych albo zachowań, na które nie ma ochoty. Przemoc emocjonalna ma wywołać poczucie winy – odmawiasz, więc mnie krzywdzisz. Obarczanie winą tylko jednej strony jest jednak nie fair i w niczym nie pomaga – na brak seksu zapracowują zwykle obie strony. Odmowa seksu na zasadzie kary lub późniejszej nagrody też jest nadużyciem. Osoba, która odmawia lub unika seksu, w tym obszarze związku ma władzę. Radzę szczerze porozmawiać z mężem, terapia rodzinna bardzo może Państwu pomóc. Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Przemoc psychiczna w związku – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Co robić w przypadku przemocy fizycznej i psychicznej ze strony męża? – odpowiada Mgr Justyna Szukalska
- Agresja słowna i przemoc psychiczna ze strony męża – odpowiada Mgr Piotr Jan Antoniak
- Czy zachowanie mojego męża świadczy o przemocy psychicznej? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Przemoc psychiczna w związku partnerskim – odpowiada Piotr Bochański
- Czym jest przemoc psychiczna i czy jestem ofiarą? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Przemoc psychiczna męża nad żoną i dwójką dzieci – odpowiada mgr Adam Zajączkowski
- Przemoc psychiczna w młodym małżeństwie – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Czy to przemoc psychiczna? – odpowiada Mgr Arleta Balcerek
- Znęcanie psychiczne przez córki nad matką – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska