Przemoc psychiczna w związku

Czy partner ktory dopuszcza sie przemocy psychicznej moze w momencie zagrozenia zmienic sie z ostrego władczego meżczyzny na płaczącą ofiare.Jak przy takim obrocie ról ma zachowywac sie kobieta ktora chce odejsc z tego zwiazku? Joanna
ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie Pani Joanno!
Jak najbardziej osoba, która dopuszcza się przemocy psychicznej, może z kata, agresora przemieniać się w płaczącą ofiarą. Jest to rodzaj manipulacji, sposób wzbudzania poczucia winy u osoby nękanej tak, by poczuła wyrzuty sumienia. Jest to kolejny z mechanizmów zniewalania swojej ofiary. Przemoc psychiczna może przybierać różne formy, np.: bezustannej krytyki, poniżania, nieuzasadnionych oskarżeń, upokarzania, drwin, wyzwisk, izolowania od przyjaciół, wzbudzania lęku, grożenia, kontrolowania, nękania, wmawiania winy, dręczenia, kłamania, agresji słownej, a także manipulacji i szantażu emocjonalnego. Partnerzy, którzy dopuszczają się przemocy psychicznej, niejednokrotnie zaprzeczają swoim agresywnym zachowaniom poprzez zrzucanie winy za spowodowanie przemocy na kobietę („To Twoja wina. Jakbyś mnie słuchała, nie musiałbym krzyczeć”, „To Ty mnie sprowokowałaś do takiego zachowania” itp.). Jednocześnie udają osoby przyjazne, miłe, dobrze wychowane, kulturalne w miejscach publicznych, by zachować pozory udanego związku, a także próbują wzbudzać litość wobec własnej osoby poprzez płacz czy prośby – ta ostatnia strategia najczęściej wykorzystywana jest bezpośrednio wobec partnerek. Jest to tzw. faza miesiąca miodowego w cyklu przemocy. Agresor okazuje skruchę, przeprasza, tłumaczy się, czasem kupi kwiaty, a kobieta zazwyczaj zaczyna wierzyć mężczyźnie, że przemoc to jednorazowy incydent i zostaje przy nim. Schemat się jednak z czasem powtarza i partner znowu staje się agresywny. Jak się zachować, kiedy partner wmawia Pani winę i próbuje „odkręcić kota ogonem”, robiąc z siebie ofiarę? Najlepiej ignorować jego słowa, nie słuchać, nie wdawać się w jałową wymianę zdań. Jeżeli podjęła Pani decyzję o odejściu z tego związku, proszę załatwić wszystkie niezbędne formalności i nie dać się sprowokować mężczyźnie, który najwidoczniej jest toksycznym partnerem. Zachęcam też do przeczytania artykułów:
http://portal.abczdrowie.pl/przemoc-psychiczna-w-rodzinie http://portal.abczdrowie.pl/przemoc-psychiczna-w-malzenstwie http://portal.abczdrowie.pl/znecanie-sie-psychiczne-i-fizyczne http://portal.abczdrowie.pl/przeciwdzialanie-przemocy-w-rodzinie
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Mgr Iwona Siudak Psycholog, Olkusz

Tak w przypadku przemocy psychicznej, emocjonalnej partner może przejawiac mechanizmy manipulacji emocjonalnej - by osiagnać swój cel i zatrzymać Panią przy sobie; może także obiecywac Pani, ze się zmieni itd...- ale tu trzeba byc ostrożnym, bez podjęcia psychoterapii ta zmiana nie bedzie trwała. - przemoc ma tendencje do powrotu. Co może zrobić osoba, która chce odejść- być pewnym swego stanowiska, niekoniecznie informowac o wszystkim, gdyz będzie się to wiazało z kolejnymi próbami ze strony partnera zatrzymania Pani przy sobie (nawet z ewentualnym powrotem do zachowań przemocowych) i liczą się tu z Pani strony nie tyle słowa co konkretne działania - konsekwentnie wykonywanie tego co się wczesniej zapowiedziało np. Jeżleni nadal bedzieśz mnie wyzywał, znieważał nie będziemy mieszkać razem - to wtedy trzeba zrealizować. Może skontaktować się Pani z osrodkiem Interwencji Kryzysowej dzie psychoterapeuci pracuja z ofiarami przemocy - choćiażby po wsparcie jak ma Pani reagować na zachowania Partnera lub na konsultlację psychologiczną- by trochę się wzmocnić w podjętej decyzji. Powodzienia Iwona Siudak- psycholog, psychoterapeuta