Czy jestem ofiarą przemocy psychicznej w związku?

Witam, Chciałabym zapytać czy czasami nie jestem ofiarą przemocy psychicznej w związku? Otóż mój chłopak spotyka się zwykle tylko wtedy gdy jemu odpowiada, spotkanie musi przebiegać wg jego planu, poza tym nie chce żadnych znajomych oprócz mnie, a ja nie znoszę samotności.. zmusza mnie do różnych rzeczy, krytykuje innych i mnie też a sam nie jest ideałem, pracę ma załatwioną przez matkę i to na 3/4 etatu bo nie może się przemęczać, wieczorami natomiast ma siłę pić piwo i grać po nocach online...

Mgr Ewa Wójcik Psychologia

Witam, zabranianie komus kontaktow i kontrolowanie calego spotkania oraz nadmierna krytyka to oznaki znecania sie psychicznego. Jest Pani ich obiektem, ale moze Pani sie z tego wycofac.
Pozdrawiam!

Jeśli ie czuje się Pani komfortowo, doceniania czy szanowana w związku, może warto przemyśleć, czy taki związek jest dla Pani wartościowy i satysfakcjonujący? I czy- gdyby nic się miało nie zmienić- czy wyobraża Pani tak sobie swoje życie i swoją przyszłość? Zachęcam do podjęcia konsultacji z psychologiem, psychoterapeutą- pomoże Pani lepiej rozumieć siebie, swoje emocje i potrzeby, wesprze, a także pomoże nauczyć się asertywności i budowania związku partnerskiego.

Witam Panią. W środowisku osób zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie w Polsce od lat obowiązuje taka definicja: Przemoc to zamierzone działanie z wykorzystaniem przewagi sił naruszające prawa i dobra osobiste drugiej osoby i powodujące cierpienie i szkody. Kiedy przyjrzy się Pani poszczególnym fragmentom tej definicji sama będzie Pani mogła odpowiedzieć sobie na swoje pytanie. Z pewnością z Pani opisu jest widoczna nierówność w związku. Spełniane są potrzeby i oczekiwania jednej osoby. Poza tym takie zachowania jak zmuszanie, krytykowanie, ograniczanie należą do katalogu zachowań przemocowych. To bardzo ważne, że już na tym etapie związku niepokoi Panią takie traktowanie. Może Pani upewnić się co do swoich przypuszczeń korzystając z bezpośredniego kontaktu ze specjalistami zajmującymi się przemocą. Proszę skorzystać z tego linka http://www.niebieskalinia.pl/pomoc/instytucje/?option=com_instytucje Bardzo proszę wykonać kolejny krok. Tu chodzi o Pani życie i bezpieczeństwo. Pozdrawiam Panią