Czym jest przemoc psychiczna i czy jestem ofiarą?

Witam mam pytanie. Czym jest przemoc psychiczna i czy jestem ofiarą. Otóż mój mąż od bardzo dawna na mnie krzyczy. Wyzwiska owszem są. Nie jednokrotnie mówiłam mu że go zostawię to twierdził że bez niego wogole sobie nie poradzę. Za każdym razem jak chce gdzieś pojechać muszę mu mówić gdzie i na jak długo. Odkąd jesteśmy małżeństwem nie mam wogole znajomych na co stwierdził że takie jest życie. Oprócz tego mieszkamy z jego mama i zawsze jest po jej stronie. Nigdy po mojej. Gdy jestem na mieście to jak przyjdzie godzina obiadowa to oblewają mnie poty i czuję strach że nie zdążę ugotować zanim on przyjedzie. Czy to jest normalne? Zawsze sam podejmuje decyzje nie pyta się mnie o zdanie. Bardzo proszę o radę. Co mam z tym zrobić bo naprawdę już nie mogę. Dziękuję

Dzień Dobry Pani,

Dziękuję.
Zacznę od tego, że bardzo doceniam to, że podjęła Pani kroki ku temu, by zmienić to, co Pani tak bardzo nie służy.

I słusznie!
Z Pani relacji wnioskuję, że opisane przez Panią reakcje emocjonalne Męża, wskazują (już!) na przemoc psychiczną, która może ulegać eskalacji (w przyszłości) dopóki się tego nie przerwie.
Niezatrzymana przemoc nabiera na sile, niczym kula śniegowa.

Opisany przez Panią problem, niestety nie należy do rzadkości.
Wyobrażam sobie, jakiego cierpienia i poczucia samotności? może
Pani doświadczać, w relacji z Mężem, który stosuje wobec Pani wyzwiska, mocno podniesionym głosem, kiedy to Mąż nie bierze pod uwagę Pani potrzeb i nie dopuszcza (nawet!) Pani zdania na temat podejmowanych decyzji, którego wspiera w tym Pani Teściowa.
Przemoc psychiczna jest zniewoleniem Partnera doświadczającego przemocy, aż do poczucia że jest zupełnie bezwartościowy i do niczego się nie nadaje (choć jest to nieprawdą!).

Odpowiadając na Pani pytanie, proszę z tym i w tym nie zostawać samej!
Proszę sięgać po potrzebną Pani pomoc/wsparcie, kontaktując się
z psychologiem/psychoterapeutą prywatnie lub w ramach NFZ-tu
(Poradnia Zdrowia Psychicznego).

Natomiast już dzisiaj! zachęcam Panią do skontaktowania się z bezpłatnym Kryzysowym Telefonem Zaufania, nr 116 123, aktywnym codziennie od godz. 14.00-22.00, celem uzyskania wskazówek/pomocy/wsparcia psychologicznego.
Można dzwonić z każdego miejsca w Polsce i z każdego numeru (komórkowego/stacjonarnego).

Jestem przekonana, że jest w Pani na tyle siły, by zawalczyć o siebie.

Wspieram Panią mentalnie i życzę Pani tylko powodzenia i odwagi,
irena.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605

Szanowna Pani,
mąż stosuje wobec Pani przemoc psychiczną, która jest destrukcyjna dla Pani funkcjonowania oraz wpływa niszcząco na poczucie własnej wartości, jak i cały profil rozwojowy osoby doświadczającej znęcania się psychicznego, które zostawia trwały ślad w psychice. Przemoc psychiczna, tak jak fizyczna, czy ekonomiczna jest przestępstwem. Przemoc w rodzinie można zgłosić na policji, wszczynane jest postępowanie naprawcze, zakładana jest niebieska karta, szczegółowe informacje można uzyskać - poniżej zamieszczam link;
http://www.niebieskalinia.pl/pismo/wydania/dostepne-artykuly/4413-slub-to-nie-happy-end-4413
Pozdrawiam serdecznie