Czy zarodek może być jednak młodszy?

Mam pytanie o domniemane poronienie. Zaszłam w swoją pierwsza ciąże. Była to ciąża planowana, udało mi się w nią zajść w pierwszym miesiącu starań, brałam kwas foliowy, witaminę D i przygotowywałam się do ciąży. Ostatnia miesiączka miała miejsce 12.03 br. około 20 marca rozpoczęliśmy starania, 13.04 tego roku byłam u ginekologa, który powiedział, ze jest za wcześnie nawet na pęcherzyk ciążowy, test zrobiony 11.04 wyszedł negatywny, test zrobiony 14.04 wyszedł pozytywny z lekka druga kreska, a za tydzień już z mocniejsza. 12.05 byłam u ginekologa na pierwszym usg, widoczne jajo płodowe, zarodek, ciąża wewnątrzmaciczna, zarodek 5mm. Ja wyliczyłam, ze powinnam być w 8 tygodniu, ale nie wiem czy dobrze, bo skorzystałam z kalkulatora. Byłam u ginekologa w Belgii, bo obecnie tu przebywam. Pani ginekolog powiedziała,ze jak na 8 tydzień zarodek jest za mały i nie słychać bicia serca, wiec to niedobrze i w przeciągu 2 tygodni dojdzie do poronienia. Doradziła mi by zaczekać aż dojdzie do tego w domu i nie ingerować. 07.06 mam wizytę żeby sprawdzić czy wszystko się oczyściło. Narazie do niczego nie doszło, nie krwawię, nie czuje żadnych boli, piersi nadal bolą, czy to możliwe, ze lekarz zbyt pochopnie oceniła i zarodek jest młodszy? Czytałam an forach, ze były takie przypadki. Lekarz nie zapytała mnie nawet o date ostatniego okresu. Proszę o poradę.
KOBIETA, 28 LAT 11 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

nie wiemy, w jaki sposób prowadzone są ciąże w Belgii, ale w Polsce ginekolog zawsze pyta o datę ostatniej miesiączki na podstawie której często wyliczany jest wiek ciąży. Ponadto wiek ten koryguje się po wykonaniu badania USG oraz ocenie wielkości zarodka.

Ciężko nam doradzić cokolwiek, ponieważ przebywa Pani poza granicami naszego kraju. Poza tym nie wiemy, na jakiej podstawie ginekolog, który Panią badał, ocenił wiek ciąży i stwierdził, że dojdzie do poronienia.

Zdarzają się bowiem sytuacje, że zarodek jest mniejszy niż wynika to z daty ostatniej miesiączki, więc akcja serca zostaje wykryta nieco później. Trzymamy kciuki, żeby wszystko dobrze się skończyło!

Podobne pytania umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/badanie-akcji-serca-w-8-tygodniu-ciazy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-akcji-serca-w-8-tygodniu-i-5-dniu-ciazy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-akcji-serca-plodu-w-7-tygodniu-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.