Żarty z podtekstem seksualnym wobec dzieci a skłonności pedofilskie

Czy żarty z podtekstem seksualnym wobec dzieci świadczą o skłonnościach pedofilskich?

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie! Pedofilia w sensie medycznym należy do zaburzeń preferencji seksualnych. Pedofilia oznacza, że preferowanym sposobem uzyskania satysfakcji seksualnej staje się kontakt z dziećmi. Pedofilia nie musi być tożsama z definicją „czynów pedofilnych”, tzn. ktoś, kto dopuszcza się czynów pedofilnych, nie musi być pedofilem w znaczeniu medycznym. Zachowania seksualne pedofila mogą mieć różne formy – rozbieranie i dotykanie ciała dziecka, rozbieranie się przed dzieckiem, masturbacja w obecności nieletniego dziecka, dotykanie i penetracja narządów płciowych dziecka. Kiedy można rozpoznać pedofilię w sensie medycznym? Klasyfikacja zaburzeń iCD-10 wyróżnia następujące kryteria: 1. powtarzający się, nasilony popęd i wyobrażenia seksualne dotyczące czynności seksualnych z dziećmi, czemu towarzyszy wyraźne cierpienie, od co najmniej 6 miesięcy; 2. dominująca skłonność do aktywności seksualnej z dzieckiem lub dziećmi w wieku przed pokwitaniem; 3. sprawca musi mieć co najmniej 16 lat i być co najmniej 5 lat starszy od swojej ofiary. Czy żarty z podtekstem seksualnym wobec dzieci świadczą o skłonnościach pedofilskich? Trudno to ocenić drogą wirtualną. To zależy, w jakim kontekście pojawiają się tego typu żarty (czy ktoś nie opowiada ich np. pod wpływem alkoholu), kto jest ich świadkiem, jak często osoba żartuje w ten sposób. Bez wątpienia jednak żarty z podtekstem seksualnym mogą przybierać formę pewnej prowokacji, którą daje się zaklasyfikować jako przemoc seksualna. Przemoc seksualna wobec dziecka to wszelkie zachowania, które nadużywają dziecka dla osiągnięcia przyjemności seksualnej przez osoby dorosłe, np. nadużycia poprzez dotyk, ekshibicjonizm, prowokacyjne rozmowy o seksie w obecności dzieci, uwodzenie, zmuszanie dzieci do oglądania pornografii, zmuszanie do rozebrania się itp. Na pewno osoby, która opowiada żarty na tematy seksualne, nie można określić osobą ze skłonnościami pedofilskimi. Przez Internet nie da się postawić diagnozy. Ważne byłoby dookreślenie takich faktów, jak – czy żarty służą osobie uzyskaniu jakiejś gratyfikacji, czy są formą pewnej stymulacji płciowej, czy służą podnieceniu, czy osoba wypowiada je w obecności małych dzieci, czy tylko mówi tego typu dowcipy dorosłym. Więcej na temat pedofilii można dowiedzieć się pod poniższym linkiem: http://portal.abczdrowie.pl/pedofilia. Pozdrawiam!