Wstydliwość 2-latka wobec rówieśników

Moja 2-letnia córka boi/wstydzi się ludzi i swoich rówieśników nawet jeśli zna te osoby/dzieci czy to normalne w jej wieku? Co powinna zrobić, żeby stała się bardziej śmiała?

Wiele dzieci w tym wieku odczuwa wstyd i niepewność w relacjach. Warto przyjrzeć się, czy tylko na początku spotkania, czy też trudno jej się przełamać i w ogóle nawiązywać kontakty?
Zachęcanie(ale nie zmuszanie dziecka, czy forsowanie czegoś), tłumaczenie, ale akceptowanie, gdy malec nie jest gotowy na bliższy kontakt powinno pomóc. Warto także zaproponować kilka form wejścia w kontakt (np. "wolisz powiedzieć cześć czy pomachać rączką?"). Często taki wybór pomaga bardziej nieśmiałym dzieciom, a dodatkowo nie czuja się zmuszone, a raczej czują możliwośc wyboru. Ważne jednak, by nie dawać za dużo opcji, bo to z kolei może zaburzyć relację poprzez trudność z ogarnięciu dużej ilości możliwości.

Szanowna Pani,

wstydliwość w tym wieku jest zupełnie normalna, często przejściowa, jak i jest też wiele osób dorosłych, które są nieśmiałe i wolą nie podejmować kontaktu z innymi :) Jeżeli jednak martwi Pani rozwój dziecka, zawsze może je pani skonsultować w poradni pedagogiczno-psychologicznej.

W kwestii zachęcania do kontaktu warto właśnie - zachęcać, znajdować się w sytuacjach, gdzie są inne dzieci, zapraszać dziecko do zabawy lub chociaż przebywania w ich otoczeniu, ale nie zmuszać do kontaktu, by dziecko nie wycofało się i nie utrwaliło pojęcia, że kontakt jest czymś przykrym i narzucanym. W kwestii dorosłych - czasami nieśmiałość spowodowana jest rzadkim pozostawaniem w obecności obcych osób. Być może tu tkwi przyczyna.

W razie pytań zapraszam do kontaktu,
Anna Szostak, www.ctzo.org