Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Witam!

Stężenie nie może być z definicji wyrażone w liczbach ujemnych - to, co odczytuje Pani jako znak "minus", jest zapewne jedynie myślnikiem. Jeśli wynik oznaczenia żelaza we krwi córki wyrażony jest w ug/dL, to rzeczywiście jest on zbyt niski - w zależności od laboratorium, dolna granica normy to ok. 50 (-70) mikrograma/dL. Nie jest to jednak stężenie dramatycznie niskie - nie znam wyniku morfologii córki, ale w przypadku niedokrwistości mikrocytarnej (a taką zapewne rozpoznano), należy liczyć się także z obniżonym stężeniem żelaza we krwi.

Tak jak zalecił lekarz, należy podawać dziecku preparat żelaza i witamin. Dodatkowo należy zadbać o dietę bogatą w żelazo i witaminę C. Za 3-4 tygodnie trzeba będzie powtórzyć morfologię krwi, aby ocenić skuteczność kuracji. Leczenie zwykle trwa kilka miesięcy, gdyż jego celem, oprócz podniesienia stężenia hemoglobiny we krwi, jest odbudowanie rezerw tego pierwiastka w organizmie.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty