Morfologia krwi, żelazo, cholesterol - interpretacja wyników

Witam, odebrałam dzisiaj wyniki i zaniepokoiło mnie kilka wskaźników, które są poniżej lub powyżej HCT 33,9 RDW 14,9 MPV 7,7 IRON 36 CHOL 217.

KOBIETA ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Witam!

Aby możliwa była interpretacja morfologii krwi, konieczna jest znajomość wszystkich podstawowych parametrów - niektóre z nich nie mogą być interpretowane w oderwaniu od innych.

Jeśli chodzi o stężenie żelaza: wyrażone było ono w ug/dl (mikrogramach w decylitrze krwi), oznacza to, że Pani wynik jest zbyt niski. Niedobór żelaza prowadzi m.in. do rozwoju niedokrwistości, stąd ważne jest jego uzupełnienie. Należy zadbać, aby w diecie znalazła się odpowiednia ilość produktów bogatych w ten pierwiastek, jak również w poprawiającą jego wchłanianie witaminę C. Za jakiś czas warto powtórzyć morfologię krwi i wykonać badania, które pozwolą na dokładniejszą ocenę gospodarki żelazem.

Podwyższone stężenie cholesterolu we krwi jest również wskazaniem do zmiany nawyków żywieniowych - należy ograniczyć spożywanie tłuszczów zwierzęcych, produktów smażonych itp. W zamian za to w jadłospisie powinny się znaleźć oliwie z oliwek, świeże warzywa i owoce, ryby.

Z wynikami powinna zgłosić się Pani do lekarza pierwszego kontaktu.

Pozdrawiam.
 

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty