Czy zgrzytanie zębami u dzieci może mieć inne podłoże niż pasożyty?

Witam,chcialam sie dowiedziec czy zgrzytanie zebami u dzieci moze miec jakies inne podloze niz pasozyty? Synowie (3 i 6 lat) maja takie oznaki chociaz sa juz po 3 krotnym odrobaczeniu w ciagu roku chiciaz tylko raz wyszly pasozyty i znowu kilka razy juz robilam badania i nic nie wyszlo...obstawiano juz ze to od refluksu lub alergii ale konkretnej diagnozy i leczenia brak....

Może być to również rezultat stresu. Warto przyjrzeć się temu problemowi głębiej - najpierw w gabinecie stomatologa, później psychologa dziecięcego. Pozdrawiam.

Witam,
Jest wiele przyczyn zgrzytania zębami . Należą do nich wady zgryzu, nadmiar sytuacji stresowych w ciągu dnia,choroby w obrębie jamy ustnej, głowy i szyi, choroby pasożytnicze, choroby przewodu pokarmowego ( np reflux), zaburzenia hormonalne, alergie, choroby neurologiczne, choroby psychiczne ale też niedobory witamin. Czasami występuje rodzinne zgrzytanie zębami pod wpływem czynników emocjonalnych. Zgrzytanie może ustępować samoistnie ale przewlekłe zgrzytanie może mieć wpływ na stawy skroniowo-żuchwowe.
Proponuję udać się do ortodonty aby ocenił stan uzębienia Pani synów, z lekarzem pediatrą warto przeanalizować w/w przyczyny, ostatecznie udać się na konsultację do psychologa,
Pozdrawiam
Katarzyna Mudel

Zgrzytanie zębami może mieć wiele przyczyn, np. stres lub krzywo rosnące i nieprawidłowo ułożone zęby. Konkretne źródło zgrzytania zależy od innych towarzyszących mu objawów, według których należałoby dobrać odpowiedniego specjalistę. Wszelkie patologie stomatologiczne u dzieci należy bacznie obserwować, szczególnie, że narząd żucia dynamicznie się zmienia – pojawiają się zęby mleczne, potem zastępują je zęby stałe, pojawiają się nowe wyzwania, któremu maluch i rodzice muszą sprostać. Doradzam więc wizytę u stomatologa, być może zalecić leczenie ortodontyczne - dostosowanym do wieku dziecka aparatem. Proszę też porozmawiać z synami. Być może dzieci są bardzo wrażliwe, coś je szczególnie stresuje i martwi, a ich troski objawiają się właśnie w taki sposób.

Pozdrawiamy,
https://stankowscy.com.pl/
https://www.facebook.com/badzbystry