Czy zjedzenie jednego kurzego żółtka jajka kurzego obniży ryzyko chorób krążenia?

W celu obniżenia ryzyka powstania chorób krążenia, poziom witaminy B12 w surowicy krwi powinien wynosić przynajmniej 350 pmol/L (475 pg/ml). Jako IO biorę 1000mlg glucophage xr raz dziennie wieczorem. Czy zjedzenie surowego jednego żółtka jajka kurzego zawierającego 3 600 000 pg B12 jest wystarczająco. Nie mogę nigdzie doczytać ile B12 jest niszczone przez metforminę. Pozdrawiam Irek

Metformina rzeczywiście zmniejsza wchłanianie wit. B12 oraz jej stężenia w surowicy, a w zasadzie może zmniejszać, ale nie musi. Jeśli są wskazania do stosowania metforminy to stosujemy ją bo lek ma bardzo wiele zalet i udowodnione działanie. Jajka proponowałbym jeść w ilościach średnich w zależności od upodobań i apetytu. Może dojść do sytuacji kiedy poziom witaminy B12 jest za niski, ale najczęściej jest tak nie z powodu niedoboru tej witaminy w diecie, ale z powodu złego wchłaniania z przewodu pokarmowego. W takim przypadku jeśli lekarz stwierdzi niedobór witaminy B12 powinien zastosować tę witaminę pozajelitowo czyli w zastrzykach. Życzę smacznych jajek . Nawiasem mówiąc jedno jajko dziennie to bardzo doby pomysł. Nie można jednak ten sposób traktować jako profilaktykę chorób układu krążenia.