Zapytaj lekarza

7 4 0 , 4 1 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy zmiana trybu życia mogła wpłynąć na przesunięcie miesiączki?

Witam, od dwóch tygodni intensywnie ćwiczę ok. 1h dziennie, szczególnie partie brzucha. Oprócz tego zaczęłam zdrowiej się odżywiać, odstawiłam również słodycze oraz napoje gazowane. Dzięki temu w półtora tygodnia zrzuciłam 2kg. Jednak 3 marca powinnam dostać miesiączkę a dziś dalej jej nie ma. Dodam, że do tej pory miałam raczej regularne miesiączki. Czy zmiana trybu życia mogła wpłynąć na przesunięcie się miesiączki?
KOBIETA, 24 LAT około miesiąca temu

Wstyd nie zapytać - ciąża bez opryszczki

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

tak, jest to niewykluczone – zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej może spowodować niewielkie (przejściowe) zaburzenia hormonalne, wpływające bezpośrednio na cykl miesiączkowy. Również zmiana trybu życia może powodować takie zaburzenia, choć warto wspomnieć w tym miejscu, że spóźnianie się menstruacji nie musi być oznaką niczego niepokojącego – może zdarzyć się nawet zdrowej, regularnie miesiączkującej kobiecie.

Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/rzadkie-miesiaczki.

Jeżeli cykl wydłuży się do 46 dni i miesiączka wciąż nie będzie się pojawiać, to warto nie zwlekać z wizytą u ginekologa, podobnie jak w przypadku gdy podobna sytuacja będzie się powtarzać w kolejnych cyklach.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/okres-odpowiedzi-na-10-najczesciej-zadawanych-pytan.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy