Czym jest zespół Raynunda?

Dzień dobry. Chciałabym się dowiedzieć o chorbie ,która mam już od 6lat ,tz. Zespół Raynunda i ostatni ciągle odczuwam w kończynach górnych i dolnych lodowatość ,a u rąk zasinienie ,co mogłabym zrobić,żeby tak nie było?

Zespół Reynoud może być pierwotny lub wtórny. Pierwotny, najczęściej łagodny, bez uchwytnej przyczyny. Dawniej nazywany Chorobą Reynouda. Wtórny, zwany zespołem Reynouda może występować w przebiegu tzw chorób układowych, którymi leczeniem zajmują się reumatolodzy. Jeśli jest to możliwe stosuje się leczenie przyczynowe. W leczeniu objawowym stosujemy blokery kanału wapniowego np Amlozek, produkowany w Pabianicach, miejscowo nitraty np nitrogliceryna. Czasem losartan doustnie, aspirynę i heparynę, analogi prostaglandyn. Tak więc rokowanie zależy od przyczyny choroby. Leczenie jest trudne, ale możliwe.