Czym spowodowane jest wzdęcie brzucha?

Zmagam się z problemem wiecznie wzdętego brzucha. Problem zaczął mi przeszkadzać dopiero niedawno ponieważ wcześniej go aż tak nie dostrzegałam. Mimo, że staram się jeść zdrowo i regularnie, a moja dieta bogata jest w warzywa, a w szczególności owoce problem nie znika. Piję również dużo wody (ok 1,5 l dziennie) i regularnie uprawiam sport (3-5 razy w tyg.). Często czuję się ciężko na żołądku i czasem nawet budzę się z wydętym brzuchem. Czym może być to spowodowane i jak sobie z tym radzić?

Dzień dobry,
Bardzo możliwe jest, że cierpi Pani na jakieś nietolerancje pokarmowe. To, że objawy pojawiły się niedawno jest możliwe, gdyż takich schorzenia mogą się pojawiać nagle, mimo że wcześniej świetnie tolerowaliśmy dany produkt. Najlepszym rozwiązaniem będzie prowadzenie dzienniczka żywieniowego, obserwowanie reakcji organizmu i notowanie wniosków - po jakich produktach najczęściej pojawiają się wzdęcia. Kiedy już zaobserwuje Pani, z czym może być problem, proszę wykluczyć produkt na 2-3 miesiące i sprawdzić, czy jest poprawa, następnie ponownie włączyć go do diety i znów obserwować organizm. Ważne, by produkty wyłączać i włączać pojedynczo, by mieć pewność, który z nich jest problematyczny.
Pozdrawiam,
Joanna Penza
http://madame.fit/

Witam serdecznie,

pierwsze co mi się nasuwa po przeczytaniu Pani wiadomości to zbyt duża ilość surowych warzyw i owoców w jadłospisie. To one często prowadzą do wzdęć szczególnie jak jedzone są bez połączenia z innymi produktami.
Inna opcja to nietolerancje pokarmowe i tu należałoby bliżej przyjrzeć się Pani diecie i wykonać odpowiednie testy.
Proszę obserwować czy po jakichś konkretnych produktach występują wzdęcia. Proszę zastanowić się czy nie spożywa Pani zbyt wielu produktów sprzyjających wzdęciom. Czy oby w Pani diecie nie ma zbyt dużo mleka? kefirów? maślanek? twarożków? A może spożywa Pani produkty wzdymające typu fasola, groch, kalafior, brokuły, kapusta? Czasem objawy nasilają sie po spożyciu ciężkiego razowego pieczywa lub odwrotnie zwykłych pszennych bułek. Proszę tez pamiętać o regularności posiłków.
Jeżeli miałaby Pani problem z ustaleniem prawidłowego jadłospisu zachęcam do kontaktu, chętnie pomogę. Widzę, że jest Pani z Warszawy więc można tez odwiedzić mnie w gabinecie.
kontakt: tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk