Dacie go mój brzuch jest mocno wzdęty?

Witam.. nie wiem, czy to cokolwiek da, lub czy to dobry pomysł, by to napisać, lecz mam pewien problem. Zacznę od tego, że przez to, ze schudłam 16kg w szybkim czasie, przez Głodówki, to straciłam okres i ostatni miałam w kwietniu 2021, raz dostałam w lipcu i na tym koniec. Przechodząc do rzeczy, od około 3 tygodni mam większy brzuch, wzdęty, nadbrzusze i podbrzusze. Nie wiem, czy to mój wymysł, czy tak jest, lecz ja widzę różnicę i tu mam pytanie. Czy mogę być w ciąży? Nigdy nie współżyłam, ale mieszkam w internacie i boje się, że mogłam zostać zgwalcona przez sen, ponieważ pare razy robiliśmy nocowanie z chłopakami i spaliśmy po 3 osoby w lozko. nic nie czułam i nie miałam żadnych objawów. Od razdu dodam, że wpadłam na to niedawno, bo już sama nie wiem, od czego. Może to przez złą dietę? Niedobory, szybkie jedzenie (jem bardzo szybko, lecz staram się tego oduczyć) oraz stres. Może to zespół jelita drażliwego, lub nietolerancja pokaroma? Dodam, ze bardzo się tym stresuje i mysle tylko o tym. Wiem, ze to niemożliwe, ze bym nie czuła gwałtu. Nie byłam u ginekologa, bo boje powiedzieć się o utracie okresu przez Głodówki mojej mamie, bo wiem, ze musiałabym przytyć, by on wrócił. Brzuch jest bardziej wzdety po jedzeniu. Nie widac go aż tak bardzo, lecz jestem zaniepokojona. Zauwazylam tez, ze lewa strona brzucha, dolna, odstaje trochę bardziej, niz prawa, choć może to być mylna teoria. Zauwazylam tez, ze krzywo stoję, jak się wyprostuje, to wszystko niby jest ok, już sama nie wiem, czy ja sobie coś wmawiam, czy to prawda…

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Dziękuję, że w tak delikatnej sprawie postanowiła Pani do nas napisać i podzielić się swoimi obawami. Zacznę od tego, że ma Pani 19 lat, a więc jest Pani pełnoletnia i może sama pójść do lekarza (np. ginekologa), bez wiedzy mamy. Nie musi Pani nikogo informować ani nikomu się tłumaczyć ze spraw związanych ze swoim zdrowiem. Nie popieram odchudzania poprzez głodzenie się, ale chcę jedynie powiedzieć, że to nie powinno Pani powstrzymywać przez udaniem się na wizytę lekarską i wykonaniem badań.

Żeby wykluczyć ewentualną ciążę, najlepiej wykonać badanie krwi w celu oznaczenia Beta hCG (podjednostka beta gonadotropiny kosmówkowej). Innych potencjalnych przyczyn wzdętego brzucha niestety nie można stwierdzić tylko na podstawie opisu, bez wykonania badań.

Jeśli intensywnie się Pani odchudzała i z tego powodu przestała miesiączkować, to sytuacja jest poważna i wymaga konsultacji lekarskiej oraz diagnostyki. Regularne miesiączki świadczą o zdrowiu kobiety, a utrata okresu z powodu niedowagi – o poważnych zaburzeniach w organizmie (m.in. hormonalnych).

Problem wzdętego brzucha to objaw niespecyficzny, tzn. może mieć wiele przyczyn, o których zresztą sama Pani pisze. Jedną z nich może być powikłanie po głodówkach (np. zaburzona flora bakteryjna jelit). Chroniczny stres sam w sobie oraz brak higieny spożywanych posiłków (jedzenie w pośpiechu) także mogą przyczyniać się do wystąpienia dolegliwości ze strony układu pokarmowego (w tym zespołu jelita drażliwego). Nie można oczywiście wykluczyć też problemu nietolerancji pokarmowych.

Uważam, że powinna Pani zacząć od wizyty u lekarza rodzinnego i wykonać badania krwi (morfologia, OB, poziom żelaza i ferrytyny, TSH, próby wątrobowe) i moczu oraz USG jamy brzusznej. Z tymi wynikami należy udać się do ginekologa i kontynuować diagnostykę. Sugeruję, żeby Pani nie odkładała tych wizyt, tylko jak najszybciej zadbała o swoje zdrowie i lepsze samopoczucie.

Polecam Pani lekturę poniższych artykułów:

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego

https://portal.abczdrowie.pl/dysbioza-jelitowa

https://portal.abczdrowie.pl/nietolerancja-pokarmowa-a-alergia-pokarmowa

Pozdrawiam Panią serdecznie i trzymam kciuki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.