Daltonizm - po kim syn go odziedziczył?

Witam. Mój syn ma daltonizm. Zastanawiam się po kim ją odziedziczył, skoro ani ja, ani mąż nie mamy tej choroby. Proszę o odpowiedź.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Daltonizm jest chorobą genetyczną recesywną sprzężoną z płcią. Potrzeba jest dwóch „X”  u kobiet lub jednego chorego „X” u mężczyzn. Z tej prostej zależności widzimy, że większe prawdopodobieństwo zachorowania u mężczyzn jest znacznie większa, co więcej matka nie musi być chora, ale jest nosicielem tego genu.