Witam serdecznie!
Dobrze, że zdaje sobie Pani sprawę z konieczności podjęcia leczenia specjalistycznego. To pierwszy i najważniejszy krok w walce z chorobą.
Przedstawione objawy nie są typowe dla depresji, choć ta może przebiegać w różnych formach. Spadki i skoki formy, zainteresowań, energii bardziej przemawiają za chorobą afektywną dwubiegunową. Do rozpoznania konieczna jest jednak dłuższa rozmowa, podczas której lekarz wypyta Panią o wszystkie niezbędne informacje.
Na podstawie Pani opisu można także podejrzewać osobowość dyssocjalną, charakteryzującą się długotrwałymi zachowaniami antyspołecznymi (nawykowe kłamstwo, niski poziom empatii, chęć wyrządzenia krzywdy). Osoby mają problem z utrzymaniem pracy, z utrzymaniem związku. Pojawia się problem z nauką, przyswajaniem wiedzy. Psychopatia zaczyna się objawiać około 15 roku życia, czyli podobnie jak miało to miejsce u Pani.
Czynnikami sprzyjającymi osobowości nieprawidłowej są wczesne zachowania antyspołeczne (więzienie koleżanki, kłamstwa i zadowolenie z takiego zachowania), ubóstwo materialne rodziny, brak jednego rodzica w wyniku rozwodu, brak zainteresowania ze strony rodzica lub nadopiekuńczość.
Tak, jak słusznie Pani zauważyła, do ustalenia rozpoznania i włączenia odpowiedniego leczenia konieczna jest konsultacja psychiatryczna. W trakcie rozmowy lekarza zbada Panią, przyjrzy się Pani zachowaniom, a także zapyta o Panią, o niepokojące Panią kwestie oraz o interesujące go fakty.
Leczenie polega na systematycznej pracy z psychoterapeutą, w trakcie której przepracuje Pani wzorce niektórych zachowań i emocji.
Pozdrawiam
Witam,
poczucie własnej wartości czyli samoocenę trzeba odbudować, tak żeby była optymalna i stabilna. Wiele czynników składa się na poczucie własnej wartości, takich jak; postrzeganie samego siebie, wiara w siebie, własna skuteczność, samoakceptacja, poczucie własnej godności. Ogólnie mówiąc jest to opinia nas samych o sobie, inaczej mówiąc negatywne automatyczne myśli dotyczące siebie, wysoki krytycyzm w stosunku do siebie.
Zastanawiam się, czy chory wyrostek robaczkowy, też pozwoliłaby Pani leczyć lekarzowi rodzinnemu? Czy może jednak zgłosiłaby się Pani do chirurga?
Depresja jest chorobą, która wymaga specjalistycznego leczenia przez lekarza psychiatrę.
Dodatkowo przydałaby się Pani pomoc psychologa/psychoterapeuty, proces terapeutyczny umożliwi Panu zrozumieć swoje zachowanie w określonym kontekście (sytuacji) i umożliwi zmodyfikować wzory myślenia, to wpłynie na poprawę funkcjonowania społecznego.
Pozdrawiam serdecznie
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Depresja czy inne zaburzenia psychiczne? – odpowiada Lek. Anna Syrkiewicz
- Depresja - jak sobie z nią radzić? – odpowiada Mgr Magdalena Boniuk
- Czy depresja może tak szybko wracać? – odpowiada Mgr Arleta Balcerek
- Niska samoocena - czy jestem chora? – odpowiada Mgr Arleta Balcerek
- Wszystkim się przejmuję - jak wzmocnić swoją psychikę? – odpowiada Mgr Arleta Balcerek
- Czy możliwa jest depresja u 18-latki? – odpowiada Mgr Tomasz Kościelny
- Trzęsą mi się ręce, mam negatywne nastawienie do siebie - czy to już nerwica? – odpowiada Mgr Arleta Balcerek
- Jak stać się osobą pewną siebie, nie mieć niskiej samooceny? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Skąd się bierze mój brak chęci do życia i niska samoocena? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak dobie pomóc w poczuciu beznadziejności? – odpowiada Agnieszka Jamroży