Depresja i podejrzenie ChAD a starania o stopień niepełnosprawności

Witam. Od ponad roku mam zdiagnozowaną depresję, a obecnie prowadzoną mam obserwację w kierunku CHAD, choroba utrudnia mi życie totalnie.Staram się funkcjonować, ale nie wychodzi. Mam trudny dostęp do psychoterapeuty. mimo leczenia farmakologicznego od grudnia 2013r. nie widzę znacznej poprawy. Czy owa jednostka chorobowa jest wyleczalna?.Zastanawiam się nad staraniem się o stopień niepełnosprawności. Błagam o pomoc i poradę.

Dzień Dobry,
z moich doświadczeń ta choroba jest zaleczalna a nie wyleczalna. To znaczy że dzięki lekoterapii może być w remisji ( stan bez objawów - normalnie życie) . W leczenie CHAD bardzo pomocna jest psychoterapia na której nauczy się Pan jak funkcjonować - m.in. lepiej rozpoznawać wszelkie niepokojące objawy i reagować na nie. Proszę zadzwonić do NFZ - 194 88 (informacja dla pacjentów) - tam uzyska Pan info o miejscach gdzie w pana okolicy dostępny jest psychoterapeuta w ramach NFZ - skierowanie może być od lekarza pierwszego kontaktu. Zwykle w ramach NFZ czeka się kilka miesięcy na pierwsze spotkanie z psychoterapeutą.
Serdecznie pozdrawiam, Dorota Szykulska-Paprocka

Witam. Myślę, że może się Pani starać. A czy jest wyleczalna? Trudno powiedzieć, bo leki trzeba brać zawsze gdyż nie ma leku eliminującego chorobę wiec w tym sensie jest nieuleczalna, ale może być tak, że leki całkowicie ustabilizują stan psychiczny. Poza tym zachecam o spytanie o to lekarza.