Depresja i zaburzenia lękowe u 32-latka

Witam, z depresją I zaburzeniami lękowymi zmagam się od 8 lat, od 2 lat biorę wenlafaksynę (150 mg) I mirtazapine (45mg) które działały bardzo dobrze, jednak od kilku miesięcy mam bardzo dziwny problem - prawie codziennie wyglądam jakbym płakał. Worki pod oczami i takie dziwne mrowienie w okolicach nosa oprócz tego źle się czuje. Dodam tylko, że wszystkie możliwe przyczyny fizyczne zostały wykluczone (alergia, zatoki, przemęczenie itp.) Proszę o pomoc.

Witam,

Jeśli jak Pan pisze, możliwe przyczyny fizyczne zostały wykluczone, zachęcam by umówił Pan wizytę u psychologa/psychoterapeuty i poważnie rozważył podjęcie psychoterapii. Zazwyczaj w leczeniu zaburzeń lękowych i afektywnych (min.depresji) bardzo skuteczne jest łączenie psycho- i farmakoterapii. Może Pan omówić to także z lekarzem psychiatrą.
Pomoc uzyska Pan między innymi w Poradniach Zdrowia Psychicznego, Poradniach Leczenia Nerwic, a także w gabinetach prywatnych psychologów/psychoterapeutów.

Pozdrawiam
Karolina Matlak

Jeżeli jeszcze Pan tego nie zrobił, proszę omówić dolegliwości z lekarzem psychiatrą, który przepisuje Panu leki. Czasami po długim okresie zażywania jednego leku, może on uczulić.
Jeżeli ta przyczyna zostanie wykluczona, a fizycznie jest Pan zdrowy, zachęcam do wizyty u psychoterapeuty. Połączenie farmakoterapii z psychoterapią przynosi bardzo dobre skutki w przypadku zaburzeń depresyjnych i lękowych. Często też tym zaburzeniom towarzyszą dolegliwości somatyczne, mimo że fizycznie wszystko jest ok.

Pozdrawiam serdecznie.