Dieta dla 31-latki ważącej 100 kg przy 164 cm wzrostu

Witam! 1,5 roku urodziłam syna, już przed ciążą ważyłam 80 kg 164cm wzrostu niestety na dzień dzisiejszy jest to już 100kg. Staram się odżywiać zdrowo, nie jem pieczywa zdarza mi sie zjeść bułke raz na miesiąc makarony z warzywami sojowe albo brązowe rzadko jem ziemniaki i naprawdę nie mogę schudnąć!!! Proszę o pomoc, może jakaś ustalona dieta której mogłabym się trzymać ?

Mgr Magdalena Speichert-Dydel

Witam,
Trudno jest pomóc bez dokonania analizy Pani sposobu odżywiania. Z pewnością jednak, nie należy zbyt restrykcyjnie ograniczać ilości węglowodanów złożonych w diecie. Polecam przygotowanie dzienniczka żywieniowego. Przez co najmniej trzy dni spisuje Pani wszystko co je, np. I śniadanie: 3 kromki chleba razowego z masłem, 2 plastry sera żółtego, 1 ogórek kiszony
Przekąska: pomarańcza, 1 sztuka i kefir 250ml
Dobrze, aby dzienniczek zawierał jeden dzień weekendowy.
Z tak przygotowanym dzienniczkiem warto wybrać się na konsultację do dietetyka, który przeanalizuje Pani jadłospis, wskaże ewentualne błędy i da wskazówki, co do sposobu odżywiania.

Witam! Dokładne, indywidualne zalecenia żywieniowe mogą być podane po zebraniu wywiadu żywieniowo-chorobowego. Wstępnie zachęcam do przestrzegania zasad racjonalnego żywienia, które podam poniżej. 1. Codzienna aktywność fizyczna i odpowiednia dieta pomaga w zachowaniu pełni zdrowia i kondycji.

2. Podstawą prawidłowej diety jest różnorodność spożywanych produktów. Jedz 4 – 5 posiłków dziennie w odstępach nie dłuższych niż 4 godziny. Dzień zaczynaj od śniadania.

3. Pełnoziarniste produkty zbożowe (np. chleb razowy, chleb pełnoziarnisty, grube kasze, ryż brązowy) powinny być dla ciebie głównym źródłem energii.

4. Pamiętaj o codziennym spożywaniu warzyw i owoców. Zalecana jest przewaga warzyw nad owocami.

5. Każdego dnia co najmniej dwa razy spożywaj mleko i jego przetwory: jogurty, kefiry, sery.

6. Spożywaj mniej tłuszczów zwierzęcych (smalec, tłuste mięsa), a więcej tłuszczów roślinnych (olej rzepakowy, oliwa z oliwek).

7. Źródłem białka w twojej diecie powinny być: mięso drobiowe, ryby oraz nasiona roślin strączkowych np. soja, groch, fasola. Ograniczaj spożycie tłustego mięsa czerwonego.

8. W codziennej diecie ograniczaj spożycie soli i słodyczy (źródła „pustych” kalorii).

9. Pij wystarczającą ilość płynów – minimum 2 litry dziennie.

10. Unikaj alkoholu. Zapraszam również na www.diet-coaching.xaa.pl
Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska