Dieta na przybór masy dla 21-latka

Jak zdrowo i szybko przytyć? Chodzi mi o powiedzmy 7-8 kg. Mam 181 cm wzrostu i 21 lat ważę 70kg. Uprawiam dużo sportu więc może to jest przyczyna, że nie mogę przytyć.. :P albo że jem dużo, ale nieregularnie i może monotonnie. Mógłby mi ktoś z Was, lekarzy polecić jakąś skuteczną dietę, dzięki której da się w miarę szybko przytyć? Ludzie narzekają, że są za grubi, ja mam inny problem ;p Nie jestem patykiem, ale kilka kilo by się przydało :) Czułbym się lepiej. Pozdrawiam

Witam,

niestety na podstawie tych danych ciężko ustalić Panu dietę, ponieważ wymaga to zmian w jadłospisie, nawykach żywieniowych, a także dobrania odpowiednich posiłków okołotreningowych i ustalenia proporcji makroskładników w diecie. Powinno się to odbyć na podstawie wywiadu żywieniowego, analizy sposobu żywienia, oceny wydatku energetycznego z treningów oraz analizy składu ciała, która informuje o zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie, masy mięśniowej. Dzięki temu można ustalić cel i plan żywieniowy dopasowany do preferencji i uprawianego sportu. Być może spożywa Pan zbyt mało energii z pożywienia lub proporcje między makroskładnikami są nieodpowiednie. Warto się zastanowić również czy mówiąc o przybraniu na masie mamy na myśli masę pochodzącą z tłuszczu, czy też mięśni. Cel powinien być ustalony na podstawie większej ilości danych. Zwłaszcza, że często u osób aktywnych, w diecie zwiększającej masę, zmiany w makroskładnikach powinny być kontrolowane, gdyż mogą się również wiązać z innymi badaniami. Proszę pamiętać, że dla każdego plan żywieniowy od redukcji, po przez utrzymanie masy ciała do jej zwiększania, powinien być ustalany indywidualnie. Nie ma diety ogólnej, którą może korzystać każdy z takim samym efektem. Wiele zależy od budowy ciała, genów, metabolizmu, nawyków żywieniowych, naszej aktywności, a także preferencji, możliwości. Nie polecam stosowania diet ułożonych, dla innych osób, ponieważ nie dość, że mogą one nie przynieść podobnego efektu, to wręcz mogą zaszkodzić.
pozdrawiam
Barbara Wójcik
Dietetyk Sportowy i Kliniczny