Dieta i ćwiczenia fizyczne dla 18-latka na przybranie masy ciała

Witam! Mam 18 lat, moja waga to 55 kg przy wzroście 173 cm. Uprawiam aktywnie sport, a dokładnie piłkę nożną. Chciałbym się dowiedzieć, co muszę zrobić. aby przybrać na masie. Czy mam stosować odpowiednią dietę, czy mam zacząć uczęszczać na siłownie? Jaką książkę polecicie, abym rozwiązał swój problem. Jestem bardzo zmotywowany i jestem w stanie zrobić wszystko, aby moja masa wzrosła. Z góry dziękuję za pomoc

Witaj,

Po pierwsze, nie napisałeś, jaki jest główny cel uprawiania przez Ciebie piłki nożnej - czy jest to tylko rekreacja, dla poruszania się, dla kondycji, czy wiążesz z tym jakieś wyższe cele? Jeśli to drugie, to zwiększanie masy ciała akurat będzie się kłóciło z wyczynowym uprawianiem tego sportu. Im mniej się waży, tym na ogół szybciej się biega (zasadniczo tak jest) i jest się zwinniejszym. Dodatkowa masa ciała zawsze poniekąd obciąża nas i ogranicza w szybkich ruchach. A te są niewątpliwie ważne w uprawianiu futbolu.
Jeżeli zaś grasz w piłkę tylko hobbistycznie, bez nastawienia na wyniki, to oczywiście możesz spróbować połączyć ten sport z siłownią i odpowiednią dietą. W tym celu polecam Ci książki o tematyce kulturystycznej, gdzie dowiesz się, jakie ćwiczenia należałoby wykonywać, jak często, ile powtórzeń, jakim ciężarem itp. Takich książek jest sporo na rynku. A dieta, no cóż, tutaj najlepiej skorzystać z pomocy dietetyka, który opracuje dla Ciebie indywidualny plan dostosowany specjalnie do Twoich potrzeb. Trudno jest mi stwierdzić, jaka dieta byłaby dla Ciebie najlepsza w tym celu, skoro niczego o Tobie nie wiem. Pozdrawiam. Ewelina Wieczorek www.epicentrumzdrowia.pl