Dieta przy cukrzycy typu 2, dnie moczanowej i ciśnieniu

Witam.Znowu dostałam odpowiedź,żeby iść do dietetyka,a ja właśnie byłam i nic to nie dało bo dieta przy chorobie:cukrzyca II i dna moczanowa oraz ciśnieniu jest bardzo trudna. Czy mogłabym prosić taki rozpisać diety na 2tygodnie przy tych chorobach i nadwadze. Z góry bardzo dziękuję.
MĘŻCZYZNA, 55 LAT ponad rok temu

Dieta osoby chorej na cukrzycę

Jak powinna odżywiać się osoba chora na cukrzycę? Czy jej dieta musi być rygorystyczna? Na temat diety cukrzyka wypowiada się ekspert - prof. Krzysztof Strojek, diabetolog.

Witam, dietę leczniczą, która w Pan przypadku jest niezbędna, ustala się po poznaniu dokładnych wyników badań i wcale nie jest taka trudna jak się pozornie wydaje. Jeśli Pan mieszka w Warszawie lub okolicach, zapraszam na wizytę w gabinecie, jeśli nie, możliwa jest konsultacja online. Zapraszam do zapoznania się z ofertą konsultacji na mojej stronie internetowej www.dietoterapia.waw.pl

0

Dna moczanowa jest tu głównym czynnikiem ograniczającym - po ograniczeniu produktów niewskazanych (przede wszystkim alkoholu i podrobów oraz mięsa - max 100 g dziennie łącznie z wędlinami, gorzkiej czekolady, prawdziwego kakao, mocnej kawy czy herbaty) pozostaje bardzo wiele produktów, po które powinien Pan sięgać i które wspomogą leczenie pozostałych chorób. Są to warzywa i owoce (poza małymi ograniczeniami w postaci szpinaku, szczawiu czy rabarbaru), są pełnoziarniste produkty zbożowe, chudy nabiał, ryby (wskazane są sandacz, dorsz, mintaj, pstrąg) itd.

Głowa do góry! Pana dieta może być smaczna i sycąca :)


pozdrawiam
Justyna Marszałkowska-Jakubik
Centrum Dietetyczne Prolinea

0

Witam. Przede wszystkim powinien Pan udać się do dietetyka, który odpowiednio wyedukuje Pana w kwestii odżywiania oraz ułoży jadłospis. W Pana przypadku samodzielne skomponowanie diety może być trochę trudne ze względu na współwystępowanie kilku schorzeń. Postaram się dać kilka wskazówek, jednak bez wywiadu żywieniowo-medycznego nie da się ułożyć jadłospisu.
- Należy spożywać 5 posiłków dziennie o stałych porach, co 3 godziny. Śniadanie powinno być zjedzone jak najszybciej po przebudzeniu, a kolacja najlepiej 3-4 godziny przed snem.
- Korzystne jest utrzymywanie prawidłowej masy ciała. W przypadku nadwagi lub otyłości bardzo ważna jest redukcja masy ciała. Należy zachować umiar w jedzeniu i wdrożyć regularną aktywność fizyczną.
- Dzienna podaż związków purynowych nie powinna przekraczać 300 mg. Należy ograniczyć spożycie mięsa (max. ok. 50 g dziennie) i wyeliminować wszelkie podroby (m.in. wątróbka, nerki, żołądki, serca, kaszanka itp.). Trzeba także wyeliminować zupy i sosy na wywarze mięsnym, galarety mięsne, konserwy, wędliny, pasztety, sardynki, śledzie, warzywa strączkowe, kawę, herbatę, kakao, alkohol.
- Dieta powinna być bogata w błonnik pokarmowy, którego źródłem są przede wszystkim produkty zbożowe pełnoziarniste, warzywa i owoce. Należy wybierać warzywa i owoce o niskim indeksie glikemicznym (minimum 4-5 porcji warzyw dziennie, najlepiej świeże, nieprzetworzone).
- Należy ograniczyć cukry proste (wykluczamy m.in.: cukier, słodycze, zwłaszcza czekoladę, wyroby cukiernicze, słodkie napoje, soki owocowe, owoce o wysokim indeksie glikemicznym).
- Codziennie należy spożywać produkty zbożowe pełnoziarniste (grube kasze, płatki owsiane, ryż pełnoziarnisty, chleb razowy, makaron z mąki pełnoziarnistej, otręby).
- W diecie codziennie powinny znaleźć się chude przetwory mleczne (chudy twaróg, jogurt, kefir, maślanka).
- Codziennie należy spożywać nierafinowane oleje roślinne jako dodatek do sałatek i surówek (bez podgrzewania): olej rzepakowy, oliwa z oliwek, olej lniany, olej rydzowy. Oprócz tego w niewielkiej ilości można spożywać pestki i orzechy np. orzechy włoskie, migdały, pestki dyni, sezam, siemię lniane. Do smarowania pieczywa dozwolona jest niewielka ilość masła. Nie należy spożywać margaryn.
- Należy wypijać dziennie minimum 2 litry wody mineralnej niegazowanej. Można także pić herbatki ziołowe (np. mięta, rumianek, pokrzywa, skrzyp) i owocowe oraz herbatę białą i zieloną.
- Posiłki powinny być gotowane w wodzie lub na parze. W przypadku mięsa należy je gotować w dużej ilości wody. Nie należy smażyć.
- Należy bezwzględnie wyeliminować tłuste produkty (np. majonez, śmietana, sery), żywność wysoko przetworzoną, dania typu fast-food, dania instant, konserwy, słone przekąski.
- Należy ograniczyć spożycie soli kuchennej do 6 gramów na dzień (ograniczyć spożycie mieszanek przyprawowych typu vegeta, zaprzestać dosalania potraw na talerzu).
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam na stronę www.lekkoizdrowo.pl

0

Dzień dobry!

Wyeliminowanie błędów żywieniowych oraz ustalenie indywidualnych wskazówek żywieniowych wymaga zebrania dokładnego wywiadu. Zachęcam do bezpośredniej konsultacji z dietetykiem.

Po wskazówki żywieniowe zapraszam na http://diet-coaching.xaa.pl/
Pozdrawiam,
dietetyk Patrycja Sankowska

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty